Dünyadaki ilk nükleer enerji ile çalışan uçak gemisi “USS Enterprise” isimli gemidir.

Dünyadaki İlk Körük

Dünyadaki İlk Körük

ilk körük

ilk körük

Dünyadaki ilk körük M.Ö. 2300 yıllarında Ortadoğu ‘da demirciler tarafından kullanılırdı.

Demircilerin, ateşi güçlendirmek için kullandıkları körüklerin ilk örneklerinin, 4 bin yılı aşkın bir geçmişi yardır. Ortadoğu’da yapılan bazı kazılarda, M.Ö. 2300 yıllarında kullanıldığı sanılan demirci körükleri butundu. Romalılara kadar yalnız demircilerin hizmetinde olan körükler, o yıllardan itibaren müzisyenlere de yararlı olmaya başladı. Körüklere bağlanmasıyla, bazı nefesli sazların çalınması, son derece kolaylaştı.

Körük, çeşitli yerlerde, ateşi canlandırmak için, daha çok demirci ve kalaycıların kullandıkları bir alettir. Açılıp kapanarak içindeki havayı ateşe üfleyen bu alet, uzun zaman el sanatları ile uğraşan erbabı tarafından kullanılmıştır.

Değişik boy ve tipte olanları vardı. Genellikle basit iki deri tulumdan meydana gelirler. Bütün körüklerde hava akımının devamı, birbiri üzerine konmuş iki körüğün sıra ile sıkıştırılması ile temin edilir.

Eskiden Anadolu’da çok kullanılan körükler, küçük iş yerlerinde hala istifade edilen aletlerdendir. Bilhassa demirci ve kalaycılar kullandıkları kömürün devamlı hararetini muhafaza etmeleri için kurdukları körük ile ateşi devamlı üflerler. Kömürün üzerindeki demir parçası, kor; kalaylanacak kap da sıcaklığını muhafaza edecek halde bulunur. Demirci ve kalaycılar bu işleri yapmak için körükçü çırakları kullanırlardı.

Ayrıca eskiden kiliselerde kullanılan orglarda enstrumanın ses çıkartması için ihtiyacı olan havayı üflemesi için de körük kullanılırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!