Dünyadaki ilk anestezi uygulama olarak 30 Mart 1942 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ‘nde Dr. Crwford Long tarafından James Venable isimli öğrenciye uygulanmıştır.

Dünyadaki İlk Korku Filmi

ilk korku filmi

Dünyadaki İlk Korku Filmi

İlk korku filmi 1908 yılında ABD’de Chicago kentinde  Selig Polyscope Co. firması tarafından çekilmiş olan “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” isimli filmdir.

İlk korku filmi ” Le Manoir Du Diable ” ( Şeytan’ın Kalesi ) Film 1896 Fransız yapımlı olup , süresi 3 dakika dır. Filmin yönetmeni Georges Melies dir. Ancak bu kısa film şeklinde olduğundan asıl anlamda ilk korku filmi “Dr. Jekyll and Mr. Hyde”  olarak yer alır.

1908 yılında çekilen ilk korku filmi yönetmeni R.L. Skevenson, başrolde Richard Mansfield yer almaktaydı. Bu filmde yer alan diğer roller ise filmin adını taşıyan ve 1897 yılında tiyatro sahnesinde oynanan bu filmin benzeri sahneleri canlandıran tiyatro grubunun üyeleri ile oluşmuştur.

Dünyadaki İlk Korku Filmi Nerede Çekildi?

Bu ilk korku filmi, 1912 yılında İngiltere’de tekrar çekimi yapılmış ve günümüze kadar yaklaşık 20 farklı versiyonda kameraya alınmıştır. Filmin baş rollerini farklı kişiler canlandırmıştır.

1896 yılı yapımı olan korku filmi Fransızlar tarafından çekilmiştir. Daha önceleri tiyatro sahnelerinde canlandırılan bu hikaye film haline getirilmiş, ilkler tarihinde yerini almıştır.

Filmde Kimler Oynadı?

Filmde oynayan kişiler daha önceden hikayeyi tiyatroda canlandıran grup üyeleridir.

Aynı film ilerleyen yıllarda 1912 ‘de İngiltere’de tekrar çekilmiştir. Günümüze kadar yaklaşık 20 farklı versiyonda çekilmiştir.

Kişilik bölünmesini konu edinen Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, iyi-kötü, güzel-çirkin, şeytan-melek gibi zıt vasıfların insanda aynı anda bulunabileceğini, kitabın ana karakteri Dr. Jekyllın kendi kişiliğinin iyi ve kötü yanlarını birbirinden ayırmak istemesiyle ortaya koyar. Bu istek kontrol edilemez bir hal alır ve onu gizemli bir cinayetin eşiğine kadar götürür.

Artık bu cinayetten sonra Dr. Jekyllın yaşamı, içinden çıkılmaz bir karmaşaya dönüşmüştür. 1886da yayınlandığında çok büyük bir satış rakamına ulaşan kitap, iyinin ve kötünün insan bedeni içindeki savaşını anlatan çarpıcı bir öyküdür. Korku ile doğaüstü öğeleri kitaplarında çok iyi kullanan Robert Louis Stevenson, kitapta insanın içsel hesaplaşmasının mükemmel bir tablosunu çizmektedir.

Yazar, romanda fantastik bir serüvenle, psikolojik bir tahlili başarılı bir şekilde birleştirmiştir. Kitap, başarısından dolayı yaklaşık 123 kez sinemaya uyarlanmış ve birçok yapıma da ilham vermiştir. İki farklı ruhu aynı bedende yaşatmanın acı ve çelişkilerini ustalıkla anlatan bu büyük klasik, insanın isimlendirilmemiş arzularına yeni bir anlayış ve bakış açısı kazandıran ahlaki bir fabldır.

Yazar: Robert Louis Stevenson

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Korku Filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!