Dünyadaki ilk konserve besin 1795 yılında Nicolas Appert tarafından Paris şehrinde hayata geçmiştir.

Dünyadaki İlk Konteyner Şehir

ilk konteyner kent

Dünyadaki İlk Konteyner Şehir

Dünyadaki ilk konteyner kullanılarak yapılan şehir Türkiye Kilis sınırlarında yer alan Öncüpınar ’da 2012 yılında Suriye’de çıkan savaş nedeniyle göç eden insanların barınabilmesi için yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Konteyner Şehir Kapasitesi

Öncüpınar ’da yapılan bu konteyner kent çift katlı konteyner kullanılarak yapılmış ve 26.000 kişi kapasiteye ulaşmıştır. Oturma alanı olarak 100.000 metrekare gibi bir alanda hazırlanan bu mini şehir, 2012 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız yaptığı açıklamada;

2012 Mart ayında yapımı tamamlanan Öncüpınar Konteyner Kenti, 315.000 m² alan üzerinde kurulan 2.000 konteynerde 15.000 Suriyeli’yi misafir etmektedir.

Malum ihtiyaçlar çerçevesinde mevcut kampın kapasitesinin arttırılabilmesi amacıyla 2014 yılı başında çalışmalara başlanmış olup bu çerçevede 100 bin metrekarelik alan kamp alanına dahil edilmiştir” dedi.

Yapılan bu kent dünyadaki ilk konteyner kent olmuştur. Bu konteyner kente ABD’li ünlü sanatçı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie de ziyarete gelmiştir.

Dünyada İlk Defa Uygulanıyor

Çalışmanın dünyada ilk kez uygulandığını ve modern yapıda olduğunu söyleyen Vali Tapsız, “Ek alan üzerinde inşa edilecek konteynerler süreç içerisinde elde edilen tecrübe ile yeniden dizayn edilerek hem alan hem kullanım hem de altyapı masrafları bakımından azami verimlilik hesapları ile valiliğimiz tarafından projelendirilmiştir.

İnşa edilecek yeni konteynerler çift katlı olarak projelendirilmiş olup ek alan üzerinde bin 250 adet çift katlı konteyner yerleştirilecektir.

Genişleme çalışmaları için gerekli altyapı AFAD tarafından TOKİ aracılığı ile yaklaşık 14 milyon TL bedelle ihale edilmiş olup 2015 Mart ayı içerisinde yapımı tamamlanacaktır. Kampın kapasitesi 26 bine çıkmış olacaktır” dedi.

Vali Tapsız son olarak, “bin 250 adet çift katlı konteyner ise Kuveyt merkezli IICO (International Islamic Charitable Organization) kurumu tarafından İHH aracılığı ile ihale edilmiş olup konteyner montaj çalışmaları yüzde 50 oranında tamamlanmıştır. Öncüpınar Konteyner Kent Genişleme projesi tamamlandığında dünyanın en modern konteyner kenti olarak hizmete girecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber 7

Yapılan konteyner kent bir çok Avrupa ülkesine örnek olacak şekildedir. Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan mülteciler, modern yerleşim yerinde misafir ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!