Dünyanın ilk dondurması 1686 yılında İngiltere kralı II. James ve adamlarının, bir tanesine birer pound ödeyerek 12 tabak dondurma yemişlerdir. Bu bilginin resmi belgesi bulunmaktadır.

Dünyadaki İlk Kitap

Dünyadaki İlk Kitap

Dünyadaki İlk Kitap

Dünyadaki İlk Kitap

Dünyadaki yazılan ilk kitap Kuzeybatı Çin ‘de bulunmuş ve M.S. 868 yılında yazılmıştır. Adı “Diamond Sutra” olan bu kitap, Diamond ingilizcede elmas anlamına gelmektedir. Sutra anlamı ise dini bilgi ve vaaz anlamı taşımaktadır.

Dünyadaki İlk Kitap

Tarihte basılan bu ilk kitap, Buda ‘nın öğrettiği bilgileri içeriyordu ve bu bilgiler, Buda ‘nın ağzından, müritlerinden biri olan Subhuti ‘ye söylenen sözleri ve öğütleri içermektedir. Tamamı 7 sayfadan oluşan bu kitap, 6 sayfası metin, 1 sayfası ise Buda ve onun müritlerini gösteren bir tablo olarak oluşturulmuştur. Bu tabloda; erkek ve kadın müritler ve 2 adet de tombul kedi bulunmaktadır. Kitabın  ebatları 30×75 cm olmakla beraber, ağaçtan yapılmış bir kalıpla basılmıştır. Kitap 1900 yılında Taoist bir rahip tarafından Türkistan ‘ın Tunhuang yöresinde Bin Buda Mağaraları ‘nda bir duvar dibinde yığılı halde bulunmuştur. Yanında 1300 adet el yazması ile beraber bulunmuştur.

Kitabın  son kısmında “11 Mayıs 868’de, çok saygıdeğer ebeveynlerinin anılarını yad etmek için ücretsiz olarak dağıtılmak üzere Wang Chieh tarafından basılmıştır.” notu bırakılmıştır.

Kitaplar bilindiği üzere ortaçağda ortaya çıkmaya başlamıştır. Daha önceki yıllarda bilindiği gibi ilk kitaplar papirüs ve rulolarda yazılan yazılardan ibaretti. Eski Romalılar bunları cilt anlamına gelen “volumen” olarak isimlendirmişlerdir. 15. yy. ortalarında papirüs yerine parşömen ve buzağı derisinden hazırlanan vellum yerini almaya başladı. Günümüzdeki kitaplarla karşılaştırdığımızda, en yakın olarak ortaçağdaki kitaplar benzer nitelikler taşımaktadır.

Vellum kalın olması nedeniyle, her iki yüzüne de yazı yazılabiliyordu. 8 adet yaprak bir araya getirilmek sureti ile cilt oluşturuluyordu. Ortaçağ kitaplarının çoğunda İncil ile ilgili bilgiler veya dini bilgiler mevcuttu. Ardından tıbbi, hukuk dalında kitaplar yazılmaya ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu kitaplar Latince olarak yazılmıştır.

Günümüzde çeşitli türlerde kitaplar yazılmakta ve her yerde kolayca bulabileceğimiz şekilde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İlk kitaplar olarak kabul edilen papirüslerden günümüze, internet dünyasının günümüzde yaygınlaşması ile kitaplara olan ilgi azalmıştır ancak birçok kitap tutkunu, hiçbir şeyin kitapları alıp okumayla tadılan zevki ve hisleri yaşatamayacağını savunmaktadır.

14 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Kitap

 1. enginkuvel sakarya

  Haydaa, konu kredi kartıydı öyle değil mi ?! Pühh ne yani şimdi ya da geçmişin geleceğinde yer alan ifadelerde geçen tüm kelimelerin bileşkesinden doğan ne varsa ya da yoksanın içindeki doluluğun boşluğunda kendine ve ya kendinden başka ne varsa olanından olmayanına geleninden gelmeyenine duyanından duymayanına kadar olan çeyrek yarım tümdengelim veyahut başkaca metodların bütününden kaynaklanan dogmatik gelişiminden meydana gelen bir kartın analitik düşünceden babalitik kısmında yoğrulduktan sonraki aşamasından sonra ilk nerede icadı mahsuli buluşunu mu yılışmalı tartışma konusu yapacağız ? Yapacaklar ! Eee yapıyoruz !.. Yapmışım bile..

  Kaynak : Beynimin ön lobundan arka lobuna doğru sıçrayan moleküllerin hücrelerindeki sığmatik ve derinsel ve derinin yüzeyseli ve oksijenik karbonhidratların tümünden meydana gelen çıkan olan olmaya çalışan ortak paydada buluşan ve buluşmaya can atan ve de ayrışan ne varsa ; kaynağın dibidir dibi..

 2. enginkuvel sakarya

  Bak şimdi ya da başka zamanda bakabilirsin ya da bakmışken bakar gibi de yapabilir ama bakmamışcasına yaparak da bakabilirsiniz yine de bakmak isterseniz bakabilirsiniz daha da başkaca olmasını istereniz istemeyebilir ama istercesine de hareket edebilir ; başkalarına da baktırabilirsiniz ve de sinizlerin kotanjanından başlayıp oradan sinüsüne konuyu irdeleyip inceleyebilir ve kosünüse oradan da spartacüs’e bağlayabilirsiniz..
  Netice olarak, yukarda anlatılmak istenilen ne varsa aşağıda yer alan ifadelere oranla ne kadar bağlantılı ve orantılı orasını burasını mıncıklayan siz biz onlar ve tüm cümlealem olacağından mütevelli konunun özümünden kaynaklanan genelgede varolan işaret edilen unsurlar aşağıdakilerden ne kadar aşağıda ve ne kadar aşağılık ve ne kadar kadar eder, sizlere onlara bunlara ve herkes olabilenlere bırakıyor, hepinizi olmasa bile olacak kadar olanı olmayandan çıkarmadan bölmeden çarpmadan ; seviyor ; saygı ve sevgilerimi gökyüzünden akan kar taneleri kadar seviyorum diyerek buradan oradan ve her yer olan şuralardan selamlıyorum.
  Aşağıya daha da aşağıya bakmayın ! Benim fizibilitemde 1 yanlış tüm doğruları götürür.

 3. Sjjsjsjejjej

  cahiller kutsal kitaplar kitap halinde mi indi zannediyosunuz ilk basılan resmi olarak kitap halinde ki kitap bu kutsal kitaplar sayfa sayfa inmedi melek söyledi peygamber yazdı ama kitap haline sonradan getirildi

 4. Fatmanur

  Site güzel fakat sadece basılı ilk kitaptan değil, diğerlerinden de bahsedebilirdiniz.

 5. seyit

  burada basılan ilk kitap denmiş ve 8 yapraklık bir kitap olduğu söylenmiş telif edilen ilk kitab – 200 lü yıllarda balkanlarda 2 sayfalık , milad civarı mısırda 6 sayfalık kitablardır. tarihde bugün anladığımız anlamda telif edilen ilk yüz kitabın belki 95 ini müslümünlar telif etmiştir. kitab müslümanların insanlığa hediyesidir. burada düşülen tereddütler; yazılma, basılma, kolleksiyonlar halinde toplanma ve bugün bildiğimiz anlamda kitab denilebilecek eserlerin içinde bulunulan durumlar göz önünde bulundurlamadan değerlendirilmesidir. kağıdın avrupaya girişi 12 yy falandır. sanırım 8 yy da da bir incil var. herhalde bugün anladığımız anlamda yazılan ilk yüz kitabın 97 sini müslümanlar yazmıştır desem hata etmiş olmam.

 6. Nurettin

  Bu tarihin doğru olduğunu düşünmüyorum.M.Ö dese bir bakıma inandırıcı olabirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!