Dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan klavyesi Buffalo Japan tarafından BSKBW01SB ismi ile Japonyada 2008 yılında üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür.

Dünyadaki İlk Karavan

Dünyadaki İlk Karavan

ilk karavan

ilk karavan

Dünyadaki ilk karavan 1830 yılında ünlü sirk sahiplerinden Antoine Franconi isteği üzerine Paris ‘te yapılmıştır.

İçinde normal günlük yaşamın sürdürüldüğü ilk karavanlar, 19. yüzyılın başlarında, gezgin tiyatro sanatçıları tarafından geliştirildi. Bu konudaki kayıtların son derece yetersiz olmasına karşın, 1830’lu yılların başlarında, dönemin ünlü sirk sahiplerinden Antoine Franconi için Paris’te bir karavan yaptırıldığı bilinmektedir.

O yıllarda karavan sözcüğü İngiltere ve Fransa’da, evsiz kölelerin taşınmasına
yarayan araba-vagonlar için kullanılıyordu. Sözcüğün aslı ise Farsça “kervan” sözcüğünden kaynaklanmıştır.

Sir Samuel White Baker ve eşi, 1878 yılında Londra’dan aldıkları çingene arabasını karavan haline getirerek, Kıbrıs’a geldiler. Amaçlan, bu yeni ulaşım aracıyla bir ada turu yapmaktı. 29 Ocak 1879 ‘da Larnaka ‘dan yola çıkarak tüm Kıbrıs’ta gezdiler.

19. yy sonlarında, sirk çalışanların konaklaması için tasarlanan karavanlar, sonraları Avrupa’da yaşayan çingeneler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Otomobil sektöründeki gelişmeler sonrasında “motokaravan” adı verilen ve çekme aracına ihtiyaç duyulmadan (araca entegre edilmiş karavan) kullanılan karavan türleri yapılmıştır. Bugün iki tür karavan da kullanılmaktadır (motokaravan ve çekmekaravan). İki türün de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Dünyadaki ilk karavan üreticisi Grosvenor Caravans adlı şirkettir. 1919 yılında İngiltere’nin Chelsea kentinde Grosvenor Caravans adlı şirketi kuran G.J. Haymoulder, eski tren vagonlarını satın alarak ilk seri karavanları üretti.

Uzun konaklama süreleri söz konusuysa çekmekaravan, kısa süreli konaklamalar için ise motokaravan tercih edilmektedir. Çekmekaravan’ın lastik aşınma gideri dışında pek bir amortisman ihtiyacı yoktur. Hareket özgürlüğü ön planda ise motokaravan tercih nedeni olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!