Dünyanın ilk hayat sigortası şirketi olan “Amicable Society for a Perpetual Assurance Office” İngiltere ‘nin Londra şehrinde 1706 yılında faaliyet vermeye başlamıştır.

Dünyadaki İlk Kamuflaj

Dünyadaki İlk Kamuflaj

ilk kamuflaj

ilk kamuflaj

Dünyadaki ilk kamuflaj 2. Dünya Savaşı esnasında kullanılmıştır. 18. yüzyıla kadar kullanılmayan bu sanat, gelişen değişik savaş stratejileri ile oldukça önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

Modern kamuflaj sanatı adını Fransızcadan alır. Fransızca anlamı olarak “gizlemek” kelimesi kamuflaj sözcüğünün kaynağı olmuştur. İlk kez kullanıldığında, yerdeki askeri araç ve birlikleri hava saldırılarına karşı korumak amacıyla uygulandı ve bu uygulama oldukça başarılı oldu.

Her iki dünya savaşı sırasında da mevzilerin, yolların, hatta göllerin üstleri, özel ağlarla kapandı. Gemiler ve uçaklar, ana çizgilerini gizleyecek şekilde boyandı. Bu sayede havadan yapılacak saldırılara karşı oldukça büyük ölçüde önlem alınmış olundu. Yaşanmış bir olay olan; İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1942 yılındaki El Alameyn Savaşı ‘ndan önce, sahte boru hatları, Almanları İngiliz saldırısının ne yönden geleceği konusunda yanılttı ve savaşın kaderini etkiledi.

Bugün kamufle edilmiş bölgelerde çekilen özel filmler, nesnelerin gerçek yüzlerini açığa çıkarabilecek niteliktedir. Yani daha açık bir tabirle kızıl ötesi, termal kameralar vb. teknoloji ile artık kamuflaj açıkçası işe yaramamaktadır. Bu özel filmlerde, sahte kaplamalar mavi-yeşil, gerçek kaplamalar ise kırmızı renk verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!