Dünyadaki ilk güzellik yarışması 19 Eylül 1888 ‘de Belçika ‘da Concours de Beatue ismi ile yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Kalp Nakli Ameliyatı

Dünyadaki İlk Kalp Nakli Ameliyatı

ilk kalp nakli

ilk kalp nakli

Dünyadaki ilk kalp nakli 2 Aralık 1967 senesinde, Afrika’da gerçekleştirilmiştir.

Genel olarak kalp hastalıkları adı altında yapılan ilk kalp ameliyatı, 9 Eylül 1896 senesinde Frankfurt Kent Hastanesi’nde Dr. Louis Rehn tarafından yapılmıştır. Tarihteki kayıtlara göre kalp ameliyatı olacak kişi, 22 yaşında bahçıvan çırağı William Justus’tur.

Kişinin kalp ameliyatı olma nedeni ise bir mekânda ortalık karışması sonucu çıkan kavgada kesici bir alet ile göğsünden yara almıştır. Kalp bölgesinin sağ karıncığında 3 cm derinliğinde 1,5 cm uzunluğunda bir yara tespit edilmiştir. Justus hızlı bir şekilde hastaneye getirilmese, kanın akış hızı nedeniyle kan kaybından ölebilirdi. Yara bölgesini tamponlayan hekimler, plevra ile kalp bölgesindeki birikinti bir şekilde duran kanı temizledi. Justus olduğu bu ameliyattan sonra kısa bir süreçte iyileşti.

Dr. Rehn tarafından ilk kez yapılan bu ameliyattan sonra tıp tarihinde 124 kalp ameliyatı daha yapmıştır. Yaptığı kalp ameliyatlarında yüzde kırklık bir oranla hastalar iyileşmiştir. Dr. Rehn’den önce kalp ameliyatı olmadığı için kalp sorunları çeken kişilerin çaresiz bir şekilde yaşamlarına son veriliyordu.

Tarihte bir ilk olan ilk kalp nakli ise 2 Aralık 1967 senesinde, Afrika’da gerçekleştirilmiştir. Dr. Barnard tarafından yapılan bu ameliyatta hasta kişi Louis Waskansky idi. Kronik olarak kalp hastalığı çeken Louis, müdale edilmediği zaman ölüm ile sonuçlanacak durumlara gelmişti. Bir kaza ile hayatını kaybeden gençten alınan kalp Louis’e takıldı. Altı saat süren ameliyat sonucunda işler başarılı gitmişti. Yeni takılan kalbiyle hayatını sürdürmek isteyen Louis 18 gün sonra kalp iltihabı nedeniyle hayatı sonlanmıştır.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Kalp Nakli Ameliyatı

  1. deniz

    çok gereksiz bi bilgi bence diğer sitelerde daha güzel yazıyo mesela dünyadaki ilk kalp nakli yazınca çıkan siteler kat be kat daha iyi bu siteden İngilizcede ödevim olan gazeteyi yazamadım burdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!