Dünyadaki ilk tam yüz nakli, 20 Mart 2010 tarihinde Barcelona’da 31 yaşındaki Oscar isimli hastaya gerçekleştirilmiştir.

Dünyadaki İlk Kalp Elektrosu

kalp elektrosu

dünyadaki ilk kalp elektrosu

Dünyadaki ilk kalp elektrosu çekimi 1903 yılında Leyden Üniversitesi bünyesindeki doktor William Einthoven tarafından günümüz tekniklerine kıyasla ilkel bir galvanometre ile çekilmiştir.

Kalp elektrosu, kalp atışlarını ve ritmini ölçülmesi işlemidir. Kısaca EKO ismi ile de bilinir. Bu kalp ritimleri daha doğrusu kalp atışları kalp kaslarında bulunan bir voltaj değişiminden ibarettir. Bunu keşfi ile 1903 yılında ilk kalp elektrosu çekilmiştir.

Dr. William ‘ın Dünyadaki İlk Kalp Elektrosu hakkında bulduğu bu yöntem zamanla teknoloji yardımı ile geliştirilmiş olsa da ana mantık olarak aynı sistem ile günümüz tıp teknikleri uygulanır. Dinlenen bu kalp sesleri ve veriler bir kağıda aktarılır. Bu kağıt üzerinde ritim uygunluğu, uyumu gözlenir. Bu sayede kalp kulakçığı, karıncıklar ve bir çok rahatsızlığın nedeni ortaya çıkartılır.

kalp elektrosu neden çekilir cevabını bu başlıkta bulabilirsiniz.,ilkler sitesinde  kalp elektrosu değerleri, kalp elektrosu fiyatı ve kalp elektrosu nasıl okunur gibi bilgiler edineceksiniz. kalp elektrosu tedavisi hakkında bilgiler buradadır. Kalp elektrosu ekg, kalp elektrosu çeşitleri, kalp çarpıntısı için sayfamızı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!