Dünyadaki ilk şişe M.Ö. 100 yıllarında Mısır'da yapılmıştır. İlerleyen 1000 yıl kadar sonrasında şarap için şişe üretimlerine rastlanmıştır.

Dünyadaki İlk Kalorifer Sistemi Kullanılan Saray

Dünyanın İlk Kalorifer Sistemi Kullanılan Sarayı

ishak paşa sarayı

ishak paşa sarayı

Dünyada kalorifer sisteminin kullanıldığı ilk saray İshak Paşa Sarayı ‘dır. İshak Paşa Sarayı, Ağrı ilinin Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. Sarp kayalar üzerinde yapılmış olan bu saray ilk kaloriferli saray olarak bilinir.

İshak Paşa Sarayı, kartal yuvasını andıran 116 odalı bu saray aslında türbesi, cami, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları, koğuşları ile bir bey kalesidir. İshak Paşa Sarayı, 1685 yılında Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından inşaatı başlatılmıştır. İnşaatın bitimi Çolak Abdi Paşa’nın oğlu Çıldır Valisi İshak Paşa ve torunu Mehmet Paşa tarafından 1784 yılında bitirilmiştir. 7.600 m² bir sahada yapılan sarayın inşaatı tam 99 yıl sürmüştür.

Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan İshakpaşa Sarayı; Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapıdır. Caminin kubbeleri Türkistan kubbeleri gibidir. Saray Topkapı Sarayı’nı andırır, kapıları ise Selçuklu stilindedir.

İshakpaşa Sarayı, 50 x 115 metre alanı kapsayan sarayın Harem Dairesi iki katlı, diğer bölümleri tek katlı idi. Günümüzde ikinci kat tamamen yıkılmış durumdadır. Saraya ancak doğudaki tepeden açılan bir kapıdan girilir. Diğer tarafları 20-30 metre yükseklikte sağlam duvarlarla çevrilidir. Kapıdan, önce dış avluya girilir. Dış avlunun etrafında uşak ve seyis odaları ve tavlalar vardır. Dış avludan iç avluya kemerli tak şeklinde büyük bir kapıdan girilir. İç avluda çeşitli odalar ve koğuşlar vardır. Ortadaki harem dairesinin duvarlarında İshak Paşa’yı öven yazılar bulunmaktadır. Kapının iki yanında iki aslan heykeli vardır. Divan odası ise 20 metre genişlik ve 30 metre uzunluktadır.

Aynı zamanda, dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayıdır.

Eskiden sarayın olduğu yer, sarayın tam ortada bulunduğu bir yerleşim merkeziydi. Ova tarafında evler, diğer yanlarda camiler, mezarlık ve diğer yapılar vardı. Fakat bu yapıların hepsi yıkılmıştır. Saray son yıllarda yapılan tamirat ile tamamen yıkılmaktan kurtarılmıştır.

Kaynak: Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!