Dünyadaki ilk briç oyunu 1885 yılında Türkiye 'den dünyaya yayılmış olduğu bilinmektedir.

Dünyadaki İlk İple Yazılan Kuran

Dünyadaki İlk İple Yazılan Kuran

ilk iple yazılan kuran

ilk iple yazılan kuran

Dünyadaki ilk ip ile kuran yazımı Suriye vatandaşı olan Mohammed Maher Hadri tarafından hazırlanmış ve Başakşehir Belediyesi tarafından sergiye açılmıştır.

Mohammed’in hazırladığı bu Kuran-i Kerim yaklaşık 12 yıl süresinde hazırlandı. Suriyeli terzi, 12 yıl boyunca sabırla bu sanatı devam ettirdi.

Dünyada birçok farklı Kuran hazırlanmış ve sunulmuştur ancak iple yazılan Kuran dünyada bir ilk! Mohammed hazırlamış olduğu iple yazılan Kuran’ı hattat gibi hazırladığını, altın renginde ve özel bir iple yazdı. Kendisinin deli olduğunu düşünnlerin dahi olduğunu ancak kendisinin sabırla bu sanatı devam ettirdiğini anlatan Mohammed;

”Küçükken devamlı Kur’an yazmak istiyordum. Terzilik mesleğini tam öğrendikten sonra Kur’an-ı farklı, özel bir şekilde yazmak istedim. Eşimle hep istişare ederek planlar yaptım. İple, ilk olarak, ‘veme tevfigi, ille billeh’ yazdım. Çok güzel bir görüntü ortaya çıktı. Sonra Vakıa suresinin tamamını yazdım. Gören herkes çok beğendi. Bundan sonra Kur’an-ı Kerim’i yazmayı aklıma koydum. Bu konuda eşimden büyük destek gördüm. Çevremdeki insanlar ise benim deli olduğumu düşündüler. İnsanlara çok garip geldi. Bu, beklemedikleri bir şeydi.” dedi.

Bitirilen bu çalışma ardından din alimlerinin incelemeleri sonucu onay alan bu Kuran-i Kerim, Guinness rekorlar kitabına dahi girmeye aday.

Mohammed diğer çalışmalarını da bir sergide sunum yapmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!