Dünyadaki ilk asfalt M.Ö. 2500 yıllarında Pakistan ‘da bulunan Mohenjo-Daro hamamlarının tuğlaları arasında yapıştırıcı olarak kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk İnternet Sitesi

Dünyadaki İlk İnternet Sitesi

ilk web sitesi

ilk web sitesi

Dünyadaki ilk internet sitesi, CERN isimli Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi laboratuvarında bulunan bir bilgisayar yardımı ile  6 Temmuz 1991 tarihinde hayata geçti. Bunun dışında projenin hayata geçirildiği bilgisayar, aynı zamanda ilk web sunucususu,  ilk hiper medya tarayıcısı ve ilk web editörü olmuştur.

Dünyadaki ilk internet sitesi

1991 yılında Tim Berners Lee tarafından Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi laboratuvarlarındaki bir bilgisayarda hayata geçirilen dünyanın ilk internet sitesi 20. yılını doldurdu.

World Wide Web standardını belirleyecek olan vakıf 1980’li yıllarda Berners-Lee tarafından CERN’de kurulmuştu. Vakfın amacı fizikçilerin dünyanın her yerinde aynı donanım ve aynı yazılım ile bilgi paylaşabilmelerini sağlamaktı. Berners-Lee çalışmalar esnasında yazı, resim, veri tabanı, dökümantasyon gibi pek çok farklı yapıdaki verilere ulaşılmasının HyperText adı verilen hiper ortamlarla sağlanabileceğini keşfetti.
Nihayet 6 Temmuz 1991 tarihinde asistanı ile birlikte hiper text transfer protokolünü – HTTP temel alan dünyanın ilk web sitesini o dönem Steve Jobs ’un başında olduğu NeXT firmasının hediyesi olan ve NeXTStep işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayarda hayata geçirdi. O bilgisayar haliyle ilk web sunucusu, ilk hiper medya tarayıcısı ve ilk web editörü oldu.

İlk web sayfası ücretsiz yayınlanıyordu

O tarihten sonra vakıf bu standardı ücretsiz olarak yaygın kullanıma sunma konusunda tartışmalar yaptı. 1993 yılında ise WWW ücretsiz olarak yayınlanmaya başladı. Unix, Commodore Amiga, Windows ve Mac OS standardı ilk benimseyen firmalar oldu.

Aradan geçen 20 yılda internet siteleri yüz milyonlar sayısına ulaştı. İlk web sitesinin temel aldığı HTML standardı artık 5. versiyonuna geçmek üzere. İnternet üzerinden her türlü video, animasyon, grafik dosyalarını izlemek mümkün. Kullanıcıyla iletişime geçebilen dinamik web siteleri tasarlamak için ASP, PHP gibi web programlama dilleri geliştirildi.

İnternetin bundan sonra eskisinden daha da hızlı bir şekilde gelişeceği aşikar. Her gün yeni teknolojiler ve standartlar web üzerinde deneniyor ve uygulamaya konuyor.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk İnternet Sitesi

  1. Hasan

    O zamanlar ki web tasarımı bunlara benzer değildi çok basit kodlardı 🙂 Google bile 1999 senelerinde acılmasına rağmen sahibi html kodlarından az anlıyordu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!