Dünyanın ilk kredi kartı olan “diners club card” 1968 yılında kalın bir kartondan yapılmış ve Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyadaki İlk İnsan

Dünyadaki İlk İnsan

Dünyadaki İlk İnsan

Dünyadaki İlk İnsan

Dünyadaki ilk insan Hz. Adem ve Hz. Havva olarak bilinir. Adem, Hindistan’da Seylan (Serendib) Adasına, Havva ise Cidde ‘ye indirilmiştir. Ancak her dine göre farklı inanışlar mevcut olmasına karşın, temelde bu düşünceler aynıdır.

Musevi inanışlarına göre; Adem, yaratılışın 6. Gününde topraktan yaratılmıştır. 1. bâbda erkek ve dişi olmak üzere yaratıldığını söylerken, 2. bâbda dişinin erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığından bahsedilmektedir. Dişi diye bahsedilen Havva ‘dır.

Hristiyan inanışına göre; Tevrat ‘ta Adem ‘in cennette işlediği ilk günah önemlidir ve Adem ‘in günahı tüm insanlığa geçmiştir. İsa bu günahı kaldırmak için gelen ‘Tanrı Kuzusu’ olarak, kendisini bu günâh için fedâ etmiştir.

İslam inancına göre; ilk insanın ve ilk peygamberin Adem olduğuna inanılır ve Kuran ‘da 7 farklı yerde Adem ‘den bahsedilir. Kuran ‘da Adem ‘in (insanlığın) çamurdan yaratıldığına inanılır. Allah, meleklerinin Adem ‘e secde etmesini istemiştir. Ancak İblis secde etmemiştir. Kehf suresi 50. Ayetinde İblis ‘in cin olduğu geçmektedir.

Diğer yorumlara göre ise; Adem ‘in yaratılışı mitolojik bir şekilde anlatılmaktadır. 1800 yıllarında Darwin ‘in evrim teorisi ile çeşitli tartışmalar olmuştur.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk İnsan

  1. saray

    insan lar degılmı bır bırını katleden dünyayı benım seyen cıkarcı olmaları amac haksızlık ısyankar bencıl olmaları kıbırlı yaşlılıga dayanamaları bu ınsanlık ***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!