Dünyadaki ilk casus aleti 1902 yılında ilk ses alımı Cornwall 'de, Guglielmo Marconi için bir istasyonda gerçekleştirildi.

Dünyadaki İlk İki Katlı Otobüs

Dünyadaki İlk İki Katlı Otobüs

ilk iki katlı otobüs

ilk iki katlı otobüs

Dünyadaki ilk iki katlı otobüs 1847 yılında Londra şehrinde Adams and Co. isimli şirket tarafından yapılmıştır.

Bu tür otobüslerin ilki, 1847 yılı Nisan ayında Londra’da Adams and Co. adlı şirket tarafından “Economic Conveyance Co.” şirketinin siparişi üzerine yapıldı.

İlk katın tavanına birbiri arkasına yerleştirilen sıralara, 14 yolcu oturabiliyordu. Burada gitmeyi tercih eden kişilerden yarı ücret alınıyordu. 1851 yılında, bu otobüsler olağanüstü rağbet gördü. Büyük Fuar için Londra’yı dolduran büyük kalabalık nedeniyle, üst kattaki sıralar dolmuşsa, yolcuların kenarlara oturmalarına ve ayaklarını yandan aşağı sarkıtmalarına izin verildi. Ancak, bu tür otobüs  yolculukları bazen çok pahalıya mal olabiliyordu. Çünkü yolcular, aşağıya sallandırdıkları bacaklarıyla kırdıkları camların parasını da ödemek zorundaydılar.

Dünyadaki İlk İkinci Katı Kapalı Olan Otobüs

9 Nisan 1909 günü Londra’da Widnes Corporation tarafından tanıtılan dört yeni otobüsün, üst katları da “kapalı salon“a sahipti. Ancak, yasal birtakım kısıtlamalar nedeniyle bu otobüsler, 2 Ekim 1925 günü sefere başlatılabildi.
Sürücü mahalli, merdiveni, üst katı tamamen kapalı ilk otobüs ise, ancak 1930 yılında kullanıldı.

Dünyadaki İlk Petrolle Çalışan Otobüs

Bunlardan bilinen ilki, 16 beygir gücünde ve 6 ton ağırlığındaki 18 yolcu kapasiteli Tenting Omnibus’tu. 1898 yılı Mart ayında Fransa’da Nantes ile Velheuil arasında sefere başladı. 9 Ekim 1899 günü ise, Londra’da 12 beygir gücündeki Alman Daimlers marka otobüsler hizmete girdi. İki katlı bu otobüslerin 26 yolcu kapasitesi vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!