Dünyadaki ilk boşanma davası 1546 yılında, İngiltere 'de Lady Sadleir ile, ilk kocası Mr. Barr arasında yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Hava Savaşı

Dünyadaki İlk Hava Savaşı

ilk hava savaşı

ilk hava savaşı

Dünyadaki ilk hava savaşı 15 Ağustos 1914 günü Fransız ve Alman uçakları arasında gerçekleşmiştir. Fransız uçak pilotu ateş etmiş ve Alman uçağı karşılık vermek yerine kaçmayı tercih etmiştir. Bu olay dünya tarihinde ilk hava savaşı olarak yer alır.

Reuter’s Ajansı tarafından duyurulan bu olay şu şekilde anlatılmıştı; “Dün bir Fransız uçağı, bir Alman uçağı ile karşılaştı. Fransız pilot, Browming ‘ini çekerek ateş etmeye başladı ve Alman ‘ı kovaladı. Alman havacı, karşı koymak yerine kaçmayı tercih etti.

Bu karşılaşmada ölen veya yaralanan olmamıştır. Dünyadaki ilk ölümle sonuçlanan hava çatışması ise 5 Ekim 1914 tarihinde gerçekleşmiştir. Dünyadaki ilk ölümle sonuçlanan hava savaşı başlığında ayrıntılı tarihsel bilgiye ulaşabilirsiniz. Savaşta görev yapan ilk uçak ise Türk – İtalyan Savaşı sırasında Tropolide yapılmış olan keşif uçuşudur.

Hava savaşı şeklinde tabir edilen olay uçaklar arasında geçen savaşlardır ve genellikle havada kışkırtmaya yönelik uçuşlar ertesinde olur. Günümüzde “it dalaşı” şeklinde de tabir edilir. Karada olduğu gibi filolar halinde karşılaşma olmaz ve genellikle 10 uçak karşılaşıyor ise her uçak kendine bir hedef uçak seçerek saldırır. Bunun asıl nedeni, kalabalık ortamda uçakların çarpışabilme durumudur.

Türkiye sınırlarına yapılan ilk hava bombardımanı Birinci Dünya Savaşı ‘nda bir pilotun İstanbul üzerine el bombası bırakarak başlamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!