Dünyadaki ilk aerosol kutusu 1926 yılında Norveçli Erik Rotheim tarafından teori halinde bulundu ve uygulaması ise; 1941 yılında iki Amerikalı, L. I. Goodhue ve W.N. Sullivan tarafından gerçekleştirildi.

Dünyadaki İlk Güzellik Yarışması

Dünyadaki İlk Güzellik Yarışması

ilk güzellik yarışması

ilk güzellik yarışması

Dünyadaki ilk güzellik yarışması 19 Eylül 1888 ‘de Belçika ‘da Concours de Beatue ismi ile yapılmıştır. Dünyadaki ilk güzellik kraliçesi 18 yaşındaki Bertha Soucaret olmuştur.

Güzellik yarışmaları, kadınların fiziksel güzelliklerinin ön planda değerlendirildiği yarışmalarıdır.

Bilinen ilk güzellik yarışması, 19 Eylül 1888’de, Belçika’nın Spa kentinde “Concours de Beatue” adı altında 350 aday ile yapılmış 18 yaşındaki Bertha Soucaret ilk güzellik kraliçesi olmuştur. Yarışmayla ilgili duyuru üzerine 350 aday, ilk elemeyi kazanmak umuduyla jüriye fotoğraflarını gönderdi.

Jüri üyeleri, oldukça tartışmalı geçentoplantılardan sonra, bunlardan 21’ini finale katılmaya layık gördü. Yarışma, tam bir gizlilik içinde yapılıyordu ve jüri üyeleri güzelleri adeta gözlerinden kıskanıyorlardı.

Bir İskandinav gazetesi, “Halkın kraliçe adaylarını görmesine kesinlikle izin verilmiyor” diye yazdı. “Toplu olarak yarışma saatini özel bir binada bekleyen güzeller, finalin yapılacağı salona her tarafı sımsıkı kapatılmış özel arabalarla getirildiler.

Nihayet jüri, kraliçe adaylarını teker teker inceledi ve 5 bin franklık birincilik ödülüne, Guadeloupe’dan 18 yaşındaki Bertha Soucaret’i layık gördü. Aynı İskandinav gazetesi, yarışmadan birkaç gün sonra şu haberi veriyordu: “Aldığımız son bilgilere göre Bayan Soucaret, yakın bir gelecekte sahneye çıkacakmış. Eh, sesi belki yeterli olmayabilir, ama günümüzde güzellik her kapıyı açıyor.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Güzellik Yarışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!