Zamanı doğru olarak belirlemek adına yapılan ilk adım 3000 yıl kadar önce Mısırlı gökbilimciler tarafından geliştirilen sistem ile atılmıştır.

Dünyadaki İlk Gökdelen

Dünyadaki İlk Gökdelen

dünyadaki ilk gökdelen

dünyadaki ilk gökdelen

Dünyadaki ilk gökdelen 1884-1885’te Amerika’nın Chicago kentinde inşa edilen ve on katlı “Home Insurance” isimli bina kabul edilmektedir. Günümüz koşullarıyla ilk gökdelen ise New York’taki “Woolworth Building” dir.

Gökdelen, çok yüksek yapı anlamına gelmektedir, gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir.

Daha önceki tarihlerde yaptığımız bir haber yazısında bu gökdelenlerden bahsetmiştik;

 

Aslında tarihe bakacak olursak ilk gökdelen inşaatı 2500 yıl öncesine dayanır. Yemen şehrinde, Kutsal kitaplarda inşa ettikleri yüksek binalarla tarif edilen “Ad” kavminin yaşadığı ülke olan Yemen, çamurdan yapılmasına rağmen yüz yıllardan beri ayakta kalabilen ve içinde hala yaşamın sürdüğü dünyanın ilk gökdelenlerine ev sahipliği yapıyor. Bu yapılar çamurdan yapılmasına rağmen yüzyıllardır ayakta duruyor. Bu yapılar ile ilgili bir gazete haberini incelediğimizde aşağıdaki bilgileri ediniyoruz;

ilk-gokdelenler
ilk gokdelenler
ilk-gokdelenler
ilk-gokdelenler

İlk Gökdelenler

“Tarihi kayıtlara göre ilk gökdelenler, bugünkü Yemen’in kuzeyindeki Hadramut bölgesinde yaşamış Hadramilerin çölden gelen saldırılardan korunmak amacıyla inşa edilmiş. Demir kullanılmadan sadece çamurdan ve kerpiçten yapılan bu ilginç evler günümüzün çelik konstrüksiyonlu yapılarla alay edercesine dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Dünyada benzeri yok Bu baş döndürücü ve çarpıcı mimarinin en güzel örneklerinden biri geçmişi 2 bin 500 yıl öncesine kadar uzanan Yemen’in başkenti Sana’da bulunuyor. 

Dünyada bir benzeri olmayan bu yapıların başkent Sana’da 6-7 katlılarına, Hadramut ve Şibam bölgelerinde ise 10-12 katlılarına rastlamak mümkün. Binalar, gecenin soğuğundan ve günün kavurucu sıcağından sakinlerini ustalıkla korunabiliyor. Üst katlar, alt katlara oranla daha büyük pencereler kullanılırken; duvarların içine yerleştirilmiş boşluk ve kanallar yardımıyla alt katlar aydınlatılıyor ve havalandırılması sağlanıyor. Pencereleri olağanüstü vitray ve rengarenk camlarla bezenmiş binaların bahçelerini selvi ağaçları, bahçe duvarlarını ise sarmaşık ve begonviller süslüyor. Çamur ve ve taş işçiliğinin zirveye çıktığı tarihi kentin siluetinde yüksekliği 150 metreyi bulan minareler iz bırakıyor.”

ilk-gokdelenler
ilk-gokdelenler
ilk-gokdelenler
ilk-gokdelenler
ilk-gokdelenler
ilk-gokdelenler
eski gökdelenler
eski gökdelenler

Gökdelenler 19. yüzyılın sonlarında New York, Şikago ve Londra da, 1930’ların başından itibaren Güney Amerika’da inşa edilmeye başlandı.

Günümüzde gökdelen inşaatları oldukça yüksek teknolojiler ile üretiliyor. Mevcut yapılmış olan 818 metre uzunluğunda olan ve Dubai’de yer alan en uzun gökdelen Burç Halife 2009 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Gökdelen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!