Dünyadaki ilk fotokopi makinesi, İngiltere'nin Birmingham şehrinde James Watt tarafından icat edildi.

Dünyadaki İlk Fotokopi Makinesi

Dünyadaki İlk Fotokopi Makinesi

Dünyadaki İlk Fotokopi Makinesi

Dünyadaki ilk fotokopi makinesi, İngiltere’nin Birmingham şehrinde James Watt tarafından icat edildi. İlk fotokopi makinesinin icadı James Watt tarafından yapılmıştır. Fakat tarihte ilk fotokopi makinesini 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edildiği bilgisi yer alır.

Dünyadaki İlk Fotokopi Makinesi

İngiltere’nin Birmingham kentinde, buhar makineleri işi yapan James Watt tarafından bulundu. Watt, 24 Temmuz 1778 günü, Dr. Black’a yazdığı mektubunda, buluşundan şöyle söz ediyordu:

“Birkaç gün önce, yazdığım yazıları çoğaltan bir makine yapmayı başardım. Bu sayede, mektuplarımı kolayca çoğaltabiliyorum.”

İlk Fotokopi Makinesi ve Özellikleri

Aygıt, düz bir baskı yatağı ile bir yanda bir kol veya üstte bir dikey civatadan oluşmaktaydı. Çoğaltılması istenen yazı ya da şekil, prese yerleştirilmeden önce altına, daha önceden sirke-boraks, istiridye kabuğu tozu ve damıtılmış sudan oluşan bir karışıma batırılarak ıslatılan bir şeffaf kâğıt konuyordu.

Watt, bu özel mürekkebin patentini 14 Şubat 1780’de aldı. Çoğaltılması istenilen yazı ya da şekil, alttaki özel mürekkebe batırılmış kâğıdın üzerine tersten çıkıyordu. Daha sonra kâğıt, kalıp presin üst kısmına alınarak istenilen miktarda çoğaltma yapılabiliyordu. Watt’ın bu makinesi, bir anlamda bugünkü ofset baskı tekniğinin de ilk öncüsüydü.

İlk Fotokopi Makinesi Tarihi

Tarihte fotokopi makinesinin icadı hakkında yer alan bilgilerde 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edildiği bilinir. Aslında ilk fotokopi makinesi işlevi farklı metot ile de olsa James Watt tarafından icat edilmiştir. 1960 yıllarına gelindiğinde Xerox firması bu makineyi daha gelişmiş bir hale getirmiştir. 1903’te George C. Beidler (ABD) tarafından icat edilen ilk fotokopi makinesi aslında çoğaltılacak belgelerin fotoğraflarını çekiyordu fakat işlemin yavaş ve uzun süreli olmasından ötürü ilgi görmedi. Çağdaş elektrostatik fotokopi makinesini ise 8 Eylül 1938’de patent başvurusunu yaptığı, “elektron fotoğrafçılığı” adını verdiği yöntem ile Chester F. Carlson tarafından icat edildi.

Fotokopi makinesi, çeşitli belgeleri ve diğer görsel materyalleri hızlı ve ucuz bir şekilde çoğaltmak için kullanılan bir cihazdır. Türk Dil Kurumu tarafından tıpkıçekim sözünün uygun bir karşılık olduğu bildirilmektedir.

İlk fotokopi makinesini 1938 yılında Chester Carlson icat etmiştir. 1960’lı yıllarda ABD’li Xerox firması tarafından fotokopi makinesi geliştirilmiştir. Günümüzde pek çok fotokopi makinesi Karbon elementinden oluşan tonerler yardımıyla belgeyi kopyalama işlemi yapmaktadır. Bu sistemden daha önce; elektrostatik kağıda baskı yapan, sıvı mürekkeple çalışan makinalar vardı. Bugün üretilen dijital makinaların, analog makinalardan farkı, esas olarak görüntüyü tarama yöntemidir.

 

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Fotokopi Makinesi

  1. Zeynep

    Emeğinize sağlık.bende tek tek ilklere görsellerden arayıp bakarken sizin siteye rastladım, hoşda oldu teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!