Dünyadaki ilk aydınlatılan cadde Hatay merkez ilçesidir.

Dünyadaki İlk Flash Disk

flash disk

Dünyadaki İlk Flash Diskİlk flash disk 2000 yılında IBM ve Singapurlu Trek Teknoloji Şirketi ile birlikte icat edilmiş ve satışa sunulmuştur.

Dünyadaki İlk Flash Disk

Flash diskin icadı yapıldığında ilk flash disk boyutları bir insan elinin beş parmağı büyüklüğündeydi. Flash disk ismi o yıllarda “thumb drive” ismi ile gündemdeydi. Zamanla “flash disk” ismi ile tanınır hale gelmiştir.

Flash bellek oldukça küçük ebatlarda olan, taşınması kolay bir veri depolama aygıtıdır. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi, verilerin daha kolay taşınabilir hale gelmesi için flash diskin icadı yapılmıştır.

İlk Flash Bellek Kim Tarafından İcat Edildi?

Dünyadaki ilk flash bellek IBM firması ve Trek Teknoloji Şirketi tarafından icat edildi. Bilgisayarın eski tarihine baktığımızda 1,44 MB boyutunda olan disket adını verdiğimiz veri depolayıcıları, mekanik bir çalışma prensibine sahipti. Zamanla geliştirilen donanımlar sayesinde CD, DVD, Bluray, Flash disk gibi veri depolama aygıtları çoğaldı. 1,44 MB büyüklüğündeki disketlerden sonra geliştirilen flash disk tanımı, bilgisayar dünyasında bir devrim niteliğindeydi.

IBM Amerika, Kanada ve İsrailde ürettiği flash belleklere “Disk on Key” ismini verdi. İlk flash bellekler 8 MB kapasiteye sahipti ve bu kapasite 1.44 MB lık disketlerden sonra büyük bir sıçrama demekti. İlerleyen yıllar içerisinde taşıma kolaylığı arttı ve büyük veri kapasitelerine sahip flash bellekler yaygınlaştı.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Flash Disk

  1. barış

    LUTFEN YARDIMCI OLUN BANA YETISTIRMEM GEREKEN BI PROJEM VAR!!!!!!!!

    USB KİM BULDU YADA SLOTUNU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!