Dünyadaki ilk tıp fakültesi Kayseri şehrinde 13. yüzyılda I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış olan Gevhernesibe Medresesidir.

Dünyadaki İlk Fırça

Dünyadaki İlk Fırça

ilk fırça

ilk fırça

Dünyadaki ilk fırça M.Ö. 25 bin yıllarında Taş Devrinde yazılmış olan bazı duvar resim ve şekillerinin hayvan derisi ile boyandığı tespit edilmesi ile kullanılmaya başlanmıştır diyebiliriz.

İspanya’nın kuzeyinde bulunan ve M.Ö. 25 bin yıllarından kaldıkları saptanan Taş Devri’ne ait duvar resimlerinin hayvan tüylerinden yapılmış fırçalarla boyandığı anlaşılmaktadır. Bu ilk fırça kullanımı olarak kabul edilir. M.Ö. 2000 yılında yapılan Yunan freskleri de, bir sapın ucuna geçirilmiş hayvan kıllarından elde edilen fırçalarla boyanmıştı.

Elbise fırçalarının kökeni ise, 1400’lü yıllara dayanır. O tarihlerde, köpek kılları düzenli bir biçimde kesildikten sonra, tahta bir kalıba yerleştiriliyor ve böylece fırça elde ediliyordu.

Fırçalar hayatın birçok alanında kullanılıyor. Resim denince akla gelen ilk malzemelerden olan fırçanın kullanımı M.Ö 25 binli yıllara kadar uzanıyor.

Kuzey İspanya’daki kazılar sonucu elde edilen Taş Devri’ne ait
resimlerin fırça yardımıyla yapıldığı biliniyor. M.Ö 20. yüzyılda yapılan Yunan freskleri de fırça darbeleri içeriyor. Tüm bu fırçaların ortak özelliği de uçlarında hayvan kılı kullanılması.

Köpek kıllarının kesilip bir araya getirilmesiyle elde edilen ilk elbise fırçalarının kullanımı ise çok daha yeni bir tarihe, 15. yüzyılın başlarına denk geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!