ilk film festivali

Dünyadaki İlk Film Festivali

Dünyadaki İlk Film Festivali

ilk film festivali

ilk film festivali

Dünyadaki ilk film festivali 6 Ağustos 1932 ile 21 Ağustos 1932 tarihleri arasında Venedik’te yapılmıştır. Festivale dünyanın önemli ülkeleri konuk olmuştur.

Yapılan bu festival dünyada ilk olma özelliğini kazanmıştır. Aslında bu etkinlik turist akımını hızlandırma amaçlı planlanmıştı. Venedik ev sahipliğinde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya konuk olarak katılım gerçekleştirdi. Yapılan bu festivalde yarışma da düzenlendi. Fakat bu yarışmada bir ödül bulunmuyordu. Dünyanın ilk film festivalinde seçimi halk adına jüri verdi.

Yapılan yarışmada kazananlar arasında ilk en iyi kadın oyuncu olarak Helen Hayes, ilk en iyi erkek oyuncu Frederich March, Nicolai Ekk, Road to Life adlı filmle ilk en iyi yönetmen, Nous la Liberte en eğlendirici film ve Dr. Jekyll and Mr. Hyde en hayalperest film seçildiler.

Film dünyasında daha fazla ilkler için; film dünyasında ilkler başlığına göz atabilirsiniz. Dünyadaki ilk film Garden Cafe isimli bir yerde, 28 Aralık 1895 yılında Lumiere Kardeşler tarafından hazırlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.