Dünyadaki ilk deterjan 1917 yılında Almanya 'da Nekal ismi ile satışa sunulmuştur. Deterjanın icadı Belçikalı kimyager A. Reychler tarafından gerçekleşti. A. Reychler deterjanın mucidi olarak bilinir.

Dünyadaki İlk Esir Pilot

Dünyadaki İlk Esir Pilot

Dünyadaki ilk esir pilot

Dünyadaki ilk esir pilot

Dünyadaki ilk esir pilot Teğmen Riccardo Moizo 11 Eylül 1912 günü esir olmuştur.

Libya ‘da yapılan Türk – İtalyan savaşında Nieuport türündeki uçak ile Aziziye yakınlarına yerden açılan tüfek ateşi sonucu uçak, kanadından 3 adet yara almış, zorunlu iniş yapmak zorunda kalmıştır. Ardından Dünyada ilk esir pilot olarak tarihe geçti.

Moizo Araplar tarafından yakalanıp, Aziziye ‘de Fethi Bey ‘in yanına getirilmiş ve sorguya çekilmiştir. Vermiş olduğu sorguda; “Geçtiğim yerlerde çok asker gördüm, indiğim zaman daha az olduklarını fark ettim, yüksek irtifadan çöl fundaları asker görüntüsü veriyor.” demiştir. Esir alınan Moizo ‘ya iyi davranılmış ve kız kardeşine iyi olduğuna dair telgraf çekilmiştir. Bir süre ardından başka bir İtalyan uçağı esir olarak alınmıştır.

Bu olaydan sonra İtalyanların yaptığı açıklamaya göre uçaklar, bir daha 600 metre altında uçuş yapmamıştır.

Tropoli ‘ye gelen ilk pilotlardan olan Moizo, 11 ayda 82 defa saldırıya katılarak rekor kırmıştır. Dünyadaki ilkler arasında yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!