Dünyada kalorifer sisteminin kullanıldığı ilk saray İshak Paşa Sarayı 'dır.

Dünyadaki İlk Emekli Maaşı

Dünyadaki İlk Emekli Maaşı

Dünyadaki İlk Emekli Maaşı

Dünyadaki İlk Emekli Maaşı

Dünyadaki ilk emekli maaşı Almanya ‘da Bismark tarafından 1889 yılı Haziran ayında hazırlatmış olduğu Emeklilik Sigortası Yasası, 1 Ocak 1891 gününden itibaren uygulanmaya başlaması ile 132 bin 926 kişi, toplamda 15 milyon 299 bin 4 mark olarak dağıtılmıştır.

Yasa gereği; 16 yaş üzerinde olup, geliri yıllık 2 bin mark altında olan herkese hazırlanmış olan kriterlere göre yardım yapılıyordu. İngiltere ‘de emekliler, maaşlarını alabilmek için vezneler önünde kuyruklar oluşturmaya başladılar. O dönemdeki nüfus da göz önünde bulundurarak günümüzdeki emekli maaşı kuyrukları arasında fark vardı.

Emekli aylığı ödemeye ilk başlayan ülke Yeni Zelanda ‘dır. 1 Kasım 1898 yılında yürürlüğe giren kanunda; yılda 34 sterlin yada daha az geliri olanlara 18 sterlin ek olarak devlet yardımı olarak yapılıyordu. 34 sterlinden fazla geliri olanlarda ise, 34 sterlinden ne kadar fazla gelir var ise, o oranda emeklilik ücretlerinden kesinti yapılıyordu. Yaş sınırı olarak erkeklerde 65, kadınlarda 60 yaş sınırı aranıyordu. İlk ödeme 1899 yılı Mart ayında 4 bin 699 kişiye maaş bağlanmıştır.

Günümüzde şu anda geçerli olan Türkiye yasalarına göre de emeklilik şartı olarak erkeklerde 65, kadınlarda 60 yaş sınırı aranmaktadır. Hatırlatacağınız üzere bankalarda uzun kuyruklar emekli maaşı almak için oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!