Dünyada hamiline yazılarak kullanılan ilk çek, 22 Nisan 1659 ‘da Londra ‘da Nicholas Vanacker’a ödenmiştir.

Dünyadaki İlk Elektrikli Vantilatör

"<yoastmark

Dünyadaki ilk elektrikli vantilatör Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan “Crocker and Curtis Electric Motor Co.” isimli şirketin mühendisi Schuyler Skaats tarafından icat edilmiştir.

Dünyadaki İlk Elektrikli Vantilatör

Schuyler Skaats isimli mühendis elektrikli vantilatörün mucidi olarak bilinir. Schuyler Skaats, bu buluş ardından 1883 yılında vantilatör üretimini seri üretim olarak yapmaya başlamıştır. Ayrıca masa tipi, iki kanatlı pervaneli olmak üzere çeşitliliği de sağlayarak piyasada yerini almıştır. Bildiğimiz dişli parçaları ile çalışan vantilatörler ise ilk kez 1908 yılında Amerika ‘da “Eck Dynamo and Electric Co”  firması tarafından üretilmiştir. Bu vantilatörler havayı her yöne doğru üfleyebilme özelliğine sahipti. Bu vantilatörlerin üretilmesi ile birlikte önceden yapılmış olan tek yöne üfleyen vantilatörlerin satışı oldukça azalmıştır.

Vantilatörün mucidi hakkında aşağıda ilginç bilgiler yer alıyor;

1. Çalıştığı ilk elektrik şirketi battı

2. Thomas Edison ile birlikte çalıştı

3. New York’taki yeraltı elektrik dağıtımında onun imzası var

4. Elektrikli motor endüstrisini başlatan ekipteydi

5. Elektrik mühendisleri için etik kurallarını yazdı

6. Tek icadı vantilatör değildi

Kaynak: RK TEKNOLOJİ

Vantilatör Nedir? Vantilatör Ne İşe Yarar?

Aldığı hareket ile dönen çarkın (pervane) havayı bir hacimden alıp diğer bir hacime aktaran, havaya yön verme prensibi ile çalışan makinelere vantilatör denir. Yapı olarak pervane, gövde ve motor kısımlarından oluşur. Günümüzde vantilatörler oldukça çeşitli markalarda üfleme kademeleri ve çeşitli özellikleri ile birlikte satışa sunulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!