Dünyadaki ilk banyo insanlığın varoluşu ile başlar. İlerleyen çağlarda daha medeni ve uygar standartlarda banyo yapma şansını insanoğlu yakalamıştır.

Dünyadaki İlk Elektrikli Vantilatör

Dünyadaki İlk Elektrikli Vantilatör

ilk vantilator

ilk vantilator

Dünyadaki ilk elektrikli vantilatör Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan “Crocker and Curtis Electric Motor Co.” isimli şirketin mühendisi Schuyler Skaats tarafından icat edilmiştir.

Schuyler Skaats isimli mühendis elektrikli vantilatörün mucidi olarak bilinir. Schuyler Skaats, bu buluş ardından 1883 yılında vantilatör üretimini seri üretim olarak yapmaya başlamıştır. Ayrıca masa tipi, iki kanatlı pervaneli olmak üzere çeşitliliği de sağlayarak piyasada yerini almıştır. Bildiğimiz dişli parçaları ile çalışan vantilatörler ise ilk kez 1908 yılında Amerika ‘da “Eck Dynamo and Electric Co”  firması tarafından üretilmiştir. Bu vantilatörler havayı her yöne doğru üfleyebilme özelliğine sahipti. Bu vantilatörlerin üretilmesi ile birlikte önceden yapılmış olan tek yöne üfleyen vantilatörlerin satışı oldukça azalmıştır.

Aldığı hareket ile dönen çarkın (pervane) havayı bir hacimden alıp diğer bir hacime aktaran, havaya yön verme prensibi ile çalışan makinelere vantilatör denir. Yapı olarak pervane, gövde ve motor kısımlarından oluşur. Günümüzde vantilatörler oldukça çeşitli markalarda üfleme kademeleri ve çeşitli özellikleri ile birlikte satışa sunulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!