Dünyadaki ilk davul günümüzden 3500 yıl önce bir çerçeve üzerine hayvan derisinin geçirilmesi sureti ile hazırlanıp kullanıldığı bilinmektedir.

Dünyadaki İlk Elektrikli Araba

Dünyadaki İlk Elektrikli Araba

ilk elektrikli araba

ilk elektrikli araba

Dünyadaki ilk elektrikli araba 1884 yılında Thomas Parker tarafından icat edilmiştir.

Son zamanlarda alternatif enerji olarak otomobiller için elektrik enerji olarak kullanılıyor.Her ne kadar yaygınlaşır zamanla görebiliriz ancak ilk elektrikli araba oldukça uzun süre önce icat edilmiş gözüküyor.

Londra’daki metro sistemini elektriklendiren ve Liverpool-Birmingham arası tramvayların yaratıcısı olarak da tanınan Parker’ın, 19. yüzyılda iyice duman altı olan Londra’yı rahatlatmak için elektrikli icatlara yöneldiği kaydedildi.

Ortaya çıkan eski bir fotoğraf, elektrikli arabaların 100 yıldan daha eski olduğunu ispatladı. İngiliz mucit Thomas Parker’a ait olan fotoğraf 1884 yılında çekilmiş. İlk elektrikli araba olup olmadığı bilinmiyor ama Parker’a pek yaramadığı bir gerçek.

Her ne kadar kendisi fotoğraf çekilirken aracına gururla kurulmuş olsa da, bu araç zamanında pek ilgi görmedi ve Parker çalışmalarını elektrikli toplu taşıma araçlarına yöneltmek zorunda kaldı.

Son zamanlarda ise elektrikli arabalar yaygınlaşmaya başlamış vaziyette.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Elektrikli Araba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!