Dünyadaki İlk Eczane

Dünyadaki İlk Eczane – Dünyanın ilk eczanesi

Dünyadaki İlk Eczane - Dünyanın ilk eczanesi

Dünyadaki İlk Eczane - Dünyanın ilk eczanesi

Dünyadaki ilk eczaneler 1140 da Napoli ve 1180 de Pariste var olduğu bilinir. Salernordaki tıp eğitimde hekim ve eczacıların ayrılmaları 1076 yılında gerçekleşmiştir..

9. yüzyılda avrupada ilk tıp okulu olarak bilinen Selerno tıp okulu kurulmuştur. Bu okulda Hipokrat, Galen ve İslam bilim insanlarının kitapları okutulur anatomi bilinmezdi. Bazen ise domuz gibi benzer hayvanlar üzerinde bazı incelemeler ve çalışmalar yapılırdı. Sicilya kralı 2Ferdinand, anatomi dersinden geçemeyen öğrenciye cerrah ünvanı verilmeyeceğini söylemiş, 1213 yılında ise imtihana girenler için ;  5 yılda idam edilen bir şahsın kadavrasının çalışma yapılması için  öğrencilere verileceğini bildirdi. Papalık ise 1480 de papa Sixte tarafından buna izin vermeye başladı.

1240 yılında Sicilya Kralı II. Frederik hekimlik ve eczacılığı  ayrı meslekler olarak birbirinden resmi olarak ayırmıştır.

2 Comments

  • cep telefonu dedi ki:

    Gerçekten süper bi site yapmışsınız ama tek eksiğiniz temanızın sol üst kısmında mevcut olan kaymadır. İnternet explorer 8 diyor ben demiyorum.Onuda düzeltirseniz gerçekten başarılı işlere adım atabilirsiniz.

  • şevval dedi ki:

    ilk eczane acaba sadece şifalı bitki satışı mı yapıyordu? yoksa tıp ile ilgili kimya çalışmalarını da kapsıyor muydu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.