Dünyadaki ilk çocuk kulübü Londra 'da 1872 yılında Kıbrıslı Çocuklar Kulübü adı altında açılmıştır.

Dünyadaki İlk Düğme

Dünyadaki İlk Düğme

ilk düğme

ilk düğme

Dünyadaki ilk düğme m.ö. 2000 yıllarında Yakındoğu ‘da hayvan kemikleri veya tahta ile yapılarak kullanılmıştır.

Metal düğme, uygarlığa Romalıların bir katkısıdır. Ancak, Romalılardan çok daha önce, M.Ö. 2000 yıllarında, Yakındoğu’da düğme kullanıldığı biliniyor. Bu ilk düğmeler, genellikle hayvan kemiklerinden ya da tahtadan yapılıyordu. 13. yy’dan itibaren düğme, Avrupa’da da yaygın bir biçimde kullanılmaya başlandı. 1700’lü yıllarda, İngilizler, düğmeleri Afrika’dan köle almak için kullanıyorlardı.

Düğme, giyecek, yorgan vb.nin bazı yerlerine ilikleyici veya süs olarak dikilen kemik, metal, sedef gibi sert maddelerden yapılmış küçük tutturma aracı.

Eski insanlar giysilerini düğme yerine bitkilerin iğneleri, hayvan kemikleri ve ince ağaç dalları ile iliklemişlerdir. Eski Mısır’da ilmikler kullanılmış ve giysinin bir parçasının ucu ikinci parçadaki delikten geçirilerek bağlanmıştır. İlk düğme M.Ö. 3000’li yıllarda deniz kabuğundan İndus Vadisi’nde yapılmıştır. Bu düğmeler, İndus medeniyetinin Kot Diji devrine aittir. Ayrıca, eski düğmelere Bronz Çağı’nda rastlanmıştır. Ayrıca benzer ürünler Çin’de m.ö. 2000 – 1500 yıllarında, Eski Roma ve Yunanistan topraklarında da bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!