Dünyadaki ilk balon tarih öncesi devirlerde hayvan derilerinin hava ile şişirilmesi durumunda suya batmadığı fark edilerek yüzme amaçlı kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkmıştır.

Dünyadaki İlk Direksiyon Dersi

Dünyadaki İlk Direksiyon Dersi

ilk direksiyon dersi

ilk direksiyon dersi

Dünyadaki ilk direksiyon dersi 1900 yılı Temmuz ayı itibari ile İngiltere’nin Londra şehrinde Motor Carriage Supply Co. şirketi tarafından verilmeye başlanmıştır.

Hatırlayacağınız üzere ilk sürücü belgesi sahibi günümüz otomobillerinin muciti olarak görülen, Karl Benz ‘dir. İcat etmiş olduğu araç Motorwagen ‘in çıkarttığı gürültü ve rahatsızlık yüzünden Mannheim vatandaşları Benz’den şikayetçi olmuştur. Ardından Karl Benz, yetkili kurumlardan kamu alanlarında arabasını kullanabilmesine olanak tanıyan bir izin belgesi almıştır. Tarihteki ilk ehliyet olarak da bilinir.

Londra’da Motor Carriage Supply Co. şirketi, 1900 yılı Haziran ayından itibaren direksiyon dersleri vermeye başladı. Bu dersler tarihte ilk defa direksiyon dersi verilmesi olarak geçmektedir. Şirketin öğretmeni, bir bayan öğrenci tarafından “sabırlı, ısrarlı ve cesaret verici” olarak nitelendirilen Bay Harkinson’du. Şirket, direksiyon derslerini ek iş olarak veriyordu. Çünkü, The Motor Carriage Supply Co., Londra’nın gerçek anlamda ilk servis istasyonuydu.

Günümüzde direksiyon dersleri, çeşitli sürücü kursları tarafından ehliyet alınması için çeşitli dersler verilerek yapılmaktadır.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Direksiyon Dersi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!