Dünyadaki ilk bulaşık makinesi 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan Indiana eyaletinde Bayan W. A. Cochran tarafından icat edildi.

Dünyadaki İlk Dikenli Tel

Dünyadaki İlk Dikenli Tel

ilk dikenli tel

ilk dikenli tel

Dünyadaki ilk dikenli tel 25 Haziran 1867 tarihinde ABD ‘de Ohio eyaleti sınırlarında Lucien B. Smith tarafından patenti alınan ilk dikenli tel, Smith tarafınca üretilip üretilmediği bilinmiyor.

Dünyadaki ilk dikenli telin patenti, 25 Haziran 1867 ‘de ABD’nin Ohio eyaletinde Lucien B.Smith tarafından  alındı. Bu telin üzerine tahta plakalar takılmış, bu plakaların üzerine de olta şeklinde kancalar monte edilmişti. Ancak bu ilk dikenli tel ‘in herhangi bir parçasına daha sonra rastlanmadığından, patenti alınmasına rağmen üretilip üretilmediği bilinemiyor.

Ertesi yıl patent alan M.Kelly ise, birbiri üzerine bükülmüş iki telin kıvrımları arasına yerleştirdiği oltalarla gerçek anlamda ilk dikenli teli yapmış oldu. “Gerçek anlamda koruyucu” olarak reklamı yapılan bu dikenli tele, ABD’nin bazı yörelerinde hâlâ rastlamak mümkündür. Sığır çiftliklerinde, hayvanları belirli bir yerde tutabilmek için yeterince kereste bulamayan ve bu yüzden çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalan Batı’da, dikenli telin bulunuşu gerçek anlamda bir “devrim” oldu.

Dikenli tel, asıl olarak bir yerin sınırlarının belirlenmesinde kullanılan araçtır. Üretimi açısından kablo ile benzerlik taşımaktadır fakat dış yüzeyi plastikle ve diğer iletken materyallerle kaplı değildir. Dikenli tel, iki ayrı düz telin birbirine burularak sarılması suretiyle kuvvetlendirilir. Telin dikenli olarak nitelendirilmesi, belli aralıklarla bu çift tel üzerine sonradan ek bir telin sarılıp bükülmesi ile oluşturulan sivri çıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Savunma, koruma, belli bir toprak parçasının sınırlarının belirlenmesi vb. için kullanılmaktadır.

Dikenli tel koleksiyonculuğu, Avrupa’da henüz pek yaygın olmamakla birlikte, ABD ‘nin güneybatı eyaletlerinde oldukça geçerli bir uğraştır. Çeşitli dönemlerde yapılmış çeşitli biçimlerdeki dikenli telleri toplamak, kovboyların torunları olan Amerikalılar için ayrı bir zevktir. Bugün bazı  koleksiyoncuların elinde 1500’ü aşkın türde dikenli tel olduğu biliniyor ve bu teller zaman zaman açık artırmalarda; yarım metresi yaklaşık 40 bin liradan alıcı bulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!