ilk silikon çip 1961 yılında Minuteman Füzesi’ nde askeri alanda kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk Çocuk Bayramı

Dünyadaki İlk Çocuk Bayramı

ilk çocuk bayramı

ilk çocuk bayramı

Dünyadaki ilk çocuk bayramı 23 Nisan 1920 tarihinde Atatürk tarafından ilan edilmiş ve Türkiye ‘de Anadolu ‘nun her bir köşesinde kutlanmıştır.

23 Nisan aslen, TBMM ‘nin açılışı ile ayrı olarak çocuk bayramı ilan edilmiştir. Daha sonradan “çocuk haftası” olarak düzenlenmiş, en son olarak 1981 yılında son halini almıştır. Son düzenlemeye göre 23 Nisan çocuk bayramı ve ulusal bayram olarak birleşmiş, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ismini almıştır.

23 Nisan 1929 tarihinden haftalar önce okullar hazırlıklara başlamış, Atatürk ‘e karşı bağlılık ve beklentilerini bildirmiştir. Dünyada çocuklar için kutlanan ilk bayram olan 23 Nisan, 1930 yılında “çocuk haftası” olarak düzenlenmiş, 23 – 29 Nisan tarihleri arası “çocuk haftası” olarak günümüzde dünyanın birçok yerinde çocuklar için kutlanan ve çeşitli etkinlikler düzenlenerek geçirilen bir zaman dilimi haline gelmiştir.

Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen ve ilk çocuk bayramı olan 23 Nisan, 1920 tarihinde TBMM ‘nin açılması ile “Ulusal Bayram” olarak belirlenmişti. Daha sonra, 1927 yılında çocuk esirgeme kurumunun 23 Nisan tarihini “çocuk bayramı” olarak ilan etmesi ile başlamış kabul edilmektedir. Çocuk Esirgeme Kurumu o yıl birçok pul bastırmış ve satmış, “bugün yavruların rozet bayramıdır.” şeklinde Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yazılar kaleme alınmıştır. Böylece ilk çocuk bayramı duyurulmuştur.

23 Nisan 1927 tarihinde Himaye-i Etfal Cemiyeti şu şekilde çocuk bayramını duyurmuştur;

“Millet Meclisimizle millî devletimizin Ankara’da ilk teşkile günü olan Millî bayram Cemiyetimizce çocuk günü olarak tesbii edilmiştir. Bize yeni bir vatan veyeni bir tarih yaratıp bırakan mübarek şehitlerle fedakar gazilerin yavruları fakir ve ıstırabın evladları ve nihayet alelıtlak bütün muhtac-ı himaye-i vatan çocukları namına milletin şevkatli ve alicenab hissiyatına müracaat ediyoruz. Kadın, erkek, genç, ihtiyar hatta vakti ve hali müsait çocuklardan mini mini vatandaşlar için yardım bekliyoruz. Her sayfası başka bir şan ve muvaffakiyetle temevvüç eden milletimizin, yarın azami derecede muavenet göstermekle beraber, çocuk gününün layıkı veçhiyle neşeli ve parlak geçirilmesi için aynı derecede alaka ve müzaheret göstereceğinden emin olan Himaye-i Etfal Cemiyeti, şimdiden arz-ı şükran eder.”

Dünyanın ilk çocuk bayramı olan 23 Nisan, 1979 yılında TRT ‘nin katkıları ile tüm dünyadan çocuklar davet edilerek, dünya çocukları tarafından kutlanan bir bayram olması amaçlanmıştır. Günümüzde de dünyanın çeşitli yerlerinden Türkiye ‘ye 23 Nisan tarihinde çocuklar getirilip çeşitli etkinliklerde yer veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!