Dünyadaki ilk kedigözü İngiliz Percy Shaw tarafından 1934 yılında patenti alındıktan sonra üretilmiştir.

Dünyadaki İlk Çengelli İğne

Dünyadaki İlk Çengelli İğne

Dünyadaki ilk çengelli iğne

Dünyadaki ilk çengelli iğne

Dünyadaki ilk çengelli iğne; Eski Mısırda altından yapılmış raptiye görünümünde çengelli iğneye benzer bulgulara rastlandıysa da, günümüzde bildiğimiz görünümü ile çengelli iğnelerin patenti 1849 yılında Walter Hunt tarafından alınmıştır.

Yunanlılar ve Romalılar dönemlerinde de broşları elbiselere tutturmak amacı ile çengelli iğneye benzer görünümde iğneler kullanılmıştır. 7. yy. ‘da farklı dekoratif görünümlerde de kullanılmış olan bu iğneler, İran ‘da iki aslan figürü ile süslenmiş şekli ile bir insan eli büyüklüğündeydi. 15. yy. ‘dan itibaren günümüzde kullanılan çengelli iğnelere benzer üretimler gerçekleşmeye başlamıştır. Günümüzde de yaygın olarak kullanılan çengelli iğneler 1842 yılında patenti Walter Hunt tarafından alınması ile günümüze kadar gelmiştir.

Walter Hunt, borçlarını ödeyebilmek amacı ile geliştirdiği bir buluştur. Borcu olan insanlar ona bir iddia ile; bir tel parçası ile işe yarar bir buluş yapmasına karşın borçlarını kapatıp üzerine para vereceklerini söylemişler. Ardından da düşünmeye başlayan Hunt, 3 saatlik bir çalışma sonucu, ilk çengelli iğne ‘yi icat etmiştir. Buluşun ertesinde 400 dolar olarak ödül almıştır. Anlaşma yaptığı borçlu olduğu insanlara, patenini vermek zorunda kalmıştır.

İlginç bir hikayesi olan çengelli iğneler pirinç ve paslanmaz çelik ile imal ediliyor.

ilk çengelli iğne – çengelli iğnenin icadı – çengelli iğne nasıl bulunmuştur? – çengelli iğne ne zaman bulunmuştur? – çengelli iğne ne zaman icat edilmiştir? – çengelli iğneyi kim icat etmiştir? – Walter Hunt kimdir? – Walter Hunt – çengelli iğne – tarihte ilk çengelli iğne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!