Dünyada uçak ile yapılan ilk keşif uçuşu 9 Haziran 1910 tarihinde “henri farman” tipindeki bir uçak ile Fransız Ordusu tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dünyadaki İlk Briç Oyunu

Dünyadaki İlk Briç Oyunu

ilk briç oyunu

ilk briç oyunu

Dünyadaki ilk briç oyunu 1885 yılında  Türkiye ‘den dünyaya yayılmış olduğu bilinmektedir.

Briç, büyük bir olasılıkla Türkiye’den dünyaya yayılan bir oyundur. 1885 yılında, İstanbul’u ziyaret eden İngiliz gezgini John Collinson, burada öğrendiği kuralları, İngiltere’ye döndükten sonra 1886 yılı Şubat ayında bir kitap halinde yayınladı. Her ne kadar Collinson bu kitaba Biritch ya da Rus Briçi adını verdiyse de, oyunun Rus kökenli olduğunu gösterir hiçbir belirti yoktur.

Britich sözcüğü ise, bilinen dillerden herhangi birinde belirli bir anlam taşımaz. 1906 yılında briç üzerine bir başka kitap yazan William Dalton ise, Collinson’un Türkiye’den dönüşünden çok daha önce İngiltere’ de briç oynandığını öne sürer: “Mr. Scramanga adlı Yunan asıllı bir beyefendiden bir mektup aldım. Kendileri, söz konusu oyunun 1870’lı yıllarda Manchester ‘de yaşayan Yunan kolonisi arasında oldukça sık oynandığını belirtiyorlar. Mr. Scramanga ‘nın mektubundan anlaşıldığına göre, o dönemde oynanan ilk briç oyunu ile bugün bildiğimiz briç kuralları arasında çok az fark var. Örneğin, bir eldeki dört as bugün 100 puan olarak değerlendirilirken, o zaman 80 puan olarak değerlendiriliyordu.”

Briçin İngiltere’de hızla yaygınlaşması ise, 1894 yılında başladı. O yıl Lord Brougham,

Kahire’de öğrendiği oyunu, Portland Kulübü’nde lanse etti. Bunun üzerine briç, hızla rağbet görmeye başladı. Ertesi yıl Haziran ayında Turf ve Portland kulüplerinin üyelerinden oluşan bir ortak komite, ilk resmi kuralları

belirlediler. ABD’de ise 1892 yılının Nisan ayında, Paris’ten dönen Henry Barbey’ in, orada öğrendiği oyunu arkadaşlarına öğretmesi üzerine, hızlı bir salgın başladı ve oyun bütün ülkeye yayıldı.

Dünyadaki İlk Briç Müsabakası

Uluslararası nitelikte ilk briç karşılaşması, 15 Eylül 1930’da Londra’da, İngiliz ve ABD takımları arasında yapıldı. İngiliz takımının kaptanı. Tümgeneral Walter Buller’dı. Amerikan takımının kaptanlığını ise Ely Culbertson yapıyordu. Karşılaşmayı ABD, 4 bin 845 puanla kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!