Dünyadaki ilk çapraz bulmaca Liverpool doğumlu Arthur Wynne tarafından 21 Aralık 1913 tarihinde hazırlandı ve bir gazetede yayınlanmıştır.

Dünyadaki İlk Borsa

Dünyadaki İlk Borsa

ilk borsa

ilk borsa

Dünyadaki ilk borsa Türkiye’de Kütahya ili sınırları içerisinde kalan eski yerleşim yeri Aizanoi ‘de kurulmuştur.

Roma İmparatorluğu döneminde Dioeletianus enflasyon ile mücadele etmek için bazı ürün ve mallar için satış bedelleri yayınlamıştır. Bu bedeller taş bloklar üzerine kazınmış ve bu şekilde yayınlanmıştır. Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı olan bu bölge dünyadaki ilk borsa olma özelliği taşımaktadır.

Günümüzdeki borsa sistemini düşünürsek, gıda pazarı ise ilk kez milattan sonra 250 yılında kurulmuştur. Bu tarihten 50 yıl kadar sonrasında borsa işlemleri yapılmaya başlanmış ve enflasyon ile mücadele edilmiştir. Bu sayede fahiş fiyatlandırmanın önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Gerçek anlamda ilk borsa 1531 yılında kurulmuştur. Dünyadaki ilk borsa binası olarak da 1613 yılında Amsterdam’da açılan bir bina olarak bilinir.

Günümüzde Aizanoi birçok turistin ilgisini çekmektedir. Bu bölgeye her sene gelen turistler bu bölgeyi 2. Efes olarak bilir. Ayrıca dünyada en sağlam olarak kalan en eski olan Zeus Tapınağı, stadyum, tiyatro, hamam, sütunlu cadde ve ilk borsa burada yer almaktadır.

dünyanın ilk borsası, tarihte ilk borsa binası, ilk borsa nerede kuruldu, ilk borsa binası nerededir, tarihte bilinen ilk borsa binasi, dünyada ilk borsa konuları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!