Dünyada ilk kağıt para Çin’ de 910 yılında bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyadaki İlk Bisiklet

Dünyadaki İlk Bisiklet

Dünyadaki İlk Bisiklet

Dünyadaki ilk bisiklet 1839 yılında İngiltere ‘de Kirkpatrick Macmillan tarafından yapılmıştır.

Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır.

Dünyadaki İlk Bisiklet

Bisiklet ilk kez 1839 yılında İngiltere’nin Dumfries yöresinde, Courthill kasabası demircilerinden Kirkpatrick Macmillan tarafından yapıldı. Yaklaşık 27 kilo ağırlığındaki araç, tahta bir iskeletten oluşuyordu.

İlk bisiklet nasıl yapıldı?

İlk bisiklet için ön tarafına bir at başı geçirilmişti. Demir tekerleklerinden öndekinin çapı 80 cm, arkadakininki ise 105 cm idi. Pedallar, kranklar aracılığıyla arka tekere bağlanmıştı ve ayakların ileri geri hareketleriyle devinim kazanıyordu. Ne var ki, Macmillan, büyük bir endüstrinin kurucusu olduğundan habersizdi. Onun tek düşüncesi ise Courthill ile Dumfries arasındaki 22 kilometrelik yolu rahatlıkla ve daha az yorularak gidip gelmesine yarayacak bir araç geliştirmekti.

İlk bisiklet tasarımını kim yapmıştır?

İlk bisiklet çok ilkel biçimde 12. yüzyılda Çin’de görülmüştür. Fransız Sirvac yaptığı sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bisiklet yapmıştır. “Celerifere” adını taşıyan bu alet 1791 tarihlidir. Baron Karl Von Drais, Drais de Senerbol’un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete gidon eklemiştir. Bu bisiklet 1816 yılında oluştu. Bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. 1818’de bisiklette metal kullanılmaya başlanmıştır.

İlk Bisikletin Yapılışı

Leonardo Da Vinci’nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan’dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya’da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum’da sergilenmektedir. 1855’te Fransız Ernest Michaux’un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmıştır. 1870’ten sonra geliştirilen yeni bisikletlere “Bicyole” denilmiştir. Bu modelde ön tekerliğin çapı bir ila 1,5 metre arasında değişmiştir.

İlk seri üretim bisikletMichaux Company” tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de ayrıca dikkatini çekmiştir. Böylece 1800’lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871’de imal edilen bisikletler Almanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.

1842 yılında, bir iş için Glascow’a gitti ve bu arada yine hiç farkında olmadan ilk uzun mesafe bisiklet rekorunu kırdı. Ayrıca 10 Haziran 1839 tarihli Glascow Herald gazetesi ise 64 kilometrelik bir yolculuk sonrası Glascow’a geldiğinde Macmillan’ın “şeytan icadını” seyretmek üzere toplanan kalabalıktan bir çocuğa çarparak durabildiğini yazdı. Polis, bu ilk bisiklet kazası için Macmillan’ı beş şilin para cezasına çarptırdı. Ardından birkaç gün sonra Macmillan’ın yeğeni Mary Marchbank, dayısının yaptığı bisiklet ile birkaç tur attı böylece dünyada bisiklete binen ilk kadın unvanını kazandı.

Havalı Plastik Bisikletler

İrlanda’da 1888 yılında havalı plastik bisikletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum, bisiklet endüstrisini geliştirmiştir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği, işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800’lerin sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve İspanya’daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunu gelişmesine önayak olmuştur.

II. Dünya Savaşı’nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla (ordu süratinin artırılması) kullanmışlardır.

11 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Bisiklet

 1. talu

  neden önce iki eşit tekeri düşünmemişler ki, hani mucit ya arkadaş,basit olanı yaparsa mucitliği nerede kalır, insan gelişir uzay ve bilgisayar çağı bisiklet iki eşit teker.

 2. nazran

  çok saolun işime yarar ilk bisikletin nerde üretildiğini okuduysanız söylermisiniz

 3. KIVANÇ

  bisiklet çok toaf ön tarafı çok büyük diyeride çok küçük hem ona nasıl biniyalar çok yüksekde
  çok zor sürülür pedal-fren yok ki hem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!