Dünyadaki ilk antibiyotik 1928 yılında St. Mary Hastanesi 'nden Prof. Alexander Fleming tarafından "penisilin" adı ile bulunmuştur.

Dünyadaki İlk Bilim Kurgu Film Serisi

Dünyadaki İlk Bilim Kurgu Film Serisi

ilk bilim kurgu film serisi

ilk bilim kurgu film serisi

Dünyadaki ilk bilim kurgu film serisi İngiltere ‘de 1909-1910-1911 yıllarında, Walter Booth yönetmenliğinde çekilmiş üç filmden oluşmaktadır.

İngiltere’deki ilk bilim kurgu film serisi üç filmden oluşmakta. Serinin yönetmenliğini Walter Booth yapmakta. W. Booth seriyi 1909, 1910, 1911 yıllarında çekmiştir. Dünyanın ilk bilim kurgu film serisi film isimleri şunlardır;

– THE AIRSHIP DESTROYER (THE AERIAL TORPEDO)
– THE AERIAL SUBMARINE
– THE AERIAL ANARCHISTS

Filmlere dair ne Türkçe ne de İngilizce net bilgiler içeren kaynaklar bulmak çok zor. Bir kaç kaynak. Onların arasında da göze çarpan tutarsızlıklar var. Bütün zorluklara rağmen filmleri sizler için en iyi şekilde yorumlamaya çalıştım.

1) THE AIRSHIP DESTROYER

Yönetmen: Walter R. Booth
Tarih, Ülke: 1909, İngiltere.
Renk, Dil: Siyah – Beyaz, Sessiz
Süre: 11 Dakika.
Tür: Bilim – Kurgu

THE AIRSHIP DESTROYER; Walter Booth Bilim – Kurgu serisinin ilk filmidir. Senaryosu Walter Booth tarafından yazılmış olan film 1909’da kendisi tarafından çekilmiştir. Serinin ikinci ve üçüncü filmlerinin senarist ya da yazarlarına dair kesin bilgiler günümüzde mevcut olmamasına rağmen, ilk filmin yazarı W. Booth olarak belirtilmiştir. Film İngiltere’de; aynı zamanda The Aerial Torpedo ve The Battle of the Clouds, Almanya’da; Der Luftkrieg der Zukunft, Amerika’da; The Battle in the Clouds adlarıyla da anılmıştır. Film; bir şehri yok etmeye çalışan bir zeplinin düşürülmeye çalışılması ve düşürülmesi üzerine kuruludur. Hep birlikte 1909 yılına seyahat etmeye ne dersiniz? Sadece altı dakika kırk dokuz saniyenizi ayırarak sinema tarihinin en önemli eserlerinden biri olan THE AIRSHIP DESTROYER’i izlemiş olacaksınız.

2) THE AERIAL SUBMARINE A STARLING FORECAST PIRACY IN SEA AND AIR

Yönetmen: Walter R. Booth
Tarih, Ülke: 1910, İngiltere.
Renk, Dil: Siyah – Beyaz, Sessiz
Süre: (Tahmini) 10-15 Dk. arası
Tür: Bilim – Kurgu

Serinin ikinci filmi The Aerial Submarine 1910’da çekildi. Filmin özeti: Bir kız, bir erkek iki kardeş gizemli deniz korsanları tarafından kaçırılır. Olay sonrasında çocukların babası tarafından bulunan çocukların kamerası olay hakkında yetkililere bilgi verir. Kraliyet Donanması korsanların peşine düşer. Diğer taraftan; korsanlar bir hazine gemisini de batırır. Filmin sonunda bir uçaktan düşen bombalar ile karaya çıkmak zorunda kalmış olan korsanlar yok edilir. Kısaca; THE AERIAL SUBMARINE için içerik ‘kaçırılan iki çocuk, donanma, batan gemi, hazineler, hava bombardımanı’ etrafında şekillenmiştir, diyebiliriz.

3) THE AERIAL ANARCHISTS

Yönetmen: Walter R. Booth
Yapımcı: Charles Urban
Dağıtımcı: Kineto Film
Tarih, Ülke: 1911, İngiltere
Süre: 15 Dakika
Renk, Dil: Siyah-Beyaz, Sessiz.
Tür: Bilim – Kurgu

1911 yapımlı bir Walter Booth filmi. Booth’un bilim-kurgu serisinin üçüncü ve final filmi. Eser bilinmeyen bir ülkeye ait hava gemilerinin Londra’ya olan saldırıları üzerinde odaklanır. Film bombalama sahneleri içerir. Açıkçası; film hakkında günümüzde görsel ve yazınsal bilgiler bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden; film üzerine kesin cümleler kurmak da çok zor. Bilinen şu ki; THE AERIAL ANARCHISTS İngiltere’deki ilk BİLİM – KURGU film serisinin son filmi olarak sinema tarihinde yerini almıştır.

Filmler günümüzde İngiltere’de çekilen Dünyadaki İlk Bilim Kurgu Film Serisi  olarak sinema tarihinde yerini almıştır. İngiltere’de çekilen ilk serinin aynı zamanda Dünyadaki İlk Bilim Kurgu Film Serisi olduğunu da söyleyebilirim.

Kaynak: İbrahim Karataş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!