İlk tebrik kartı işadamı Sir Hery Cola tarafından, 1843 yılında o zamanların ünlü sanatçılarından John Calcott Horsley’e çizdirilmiş ve dostlarına gönderilmek üzere 1000 adet basılmıştır.

Dünyadaki İlk Beyzbol Takımı

ilk beyzbol takımı

ilk beyzbol takımı

Dünyadaki ilk beyzbol takımı Ulusal Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Birliği ismi ile 1871 yılında ABD ‘de kurulmuştur.

Beyzbol, önceleri 1938′de New York eyaletine bağlı Cooperstown’da Abner Doubleday tarafından bulunduğu varsayılan bir spor olması yanı sıra, ancak daha gerçekçi bir olasılıkla, 18. yy İngiliz oyunu olan “Rounders“tan türemiş bir oyundur.

ABD İç Savaşı’nda süvariler arasında ilgi gören beyzbol, daha sonraları geliştirilerek profesyonel oyuncular arasında oynanmaya başlandı. 1871 yılında “Ulusal Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Birliği” kuruldu. Bu birlik 1876′da Profesyonel Beyzbol Kulüpleri Ulusal Ligi’ne dönüştü. Amerikan Ligi ise diğer kentleri içine alarak sonradan faaliyete geçti.

Bugün profesyonel beyzbol ABD’de Ulusal Lig ile Amerikan Ligi tarafından yürütülmektedir. 1903′ten bu yana da her iki ligin şampiyonları arasında, sezon sonunda “dünya seriler” karşılaşmaları yapılmaktadır. 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda da beyzbol, ilk kez resmi olarak olimpiyat programına alınmıştır.

Beyzbol bugün ABD’de başlıca iki nedenden ötürü ilgi çekici bir oyundur: Öncelikle takım halinde ligleri birinci bitirip, ABD şampiyonluğu için finallere katılma yarışıdır. İkinci olarak da oyuncuların kişisel yarış olarak sürdürdükleri vurma, yakalama ve top atma rekorlarıdır.

ABD’nin ulusal sporu haline gelen beyzbol, Güney Afrika, Japonya’da da sevilerek oynanmaktadır.

Dünyanın ünlü beyzbolcuları olarak Henry louis Aoran, Joshua Gibson, Roger Eugene Maris, George Herman, Roy Edward, Babe Ruth, Glen E. Garbaus ve M. Ella Didrikson’u sayabiliriz.

Beyzbol, Amerikan kökenli, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde (özellikle Kore ve Japonya’da) çok popüler bir spor türü.

Beyzbol genellikle 9 devreli oynanır.Her iki takımda her devrede bir savunma ve bir hücum oyuncusu bulunur.

Hücumdaki takımın her oyuncusu sırayla sayı kalesine gelir ve fırlatıcı tümseğinden fırlatıcının sayı kalesinin arkasında duran yakalayıcıya attığı topa sopayla vurmaya çalışırlar. Fırlatıcının atışının, vuruş alanı içinden geçen, geçerli bir atış olup olmadığına sayı kalesinin arkasındaki hakem karar verir. Fırlatıcı dört geçersiz atış yaparsa, vurucuya birinci kaleye yürüme hakkı vermiş olur. Eğer bir vurucu, üç kez geçerli atışa vuramazsa, vurduğu topu karşı takımın yakalayıcısı havada yakalarsa ya da vurduğu topu ceza alanına düşürürse oyun dışı kalır. Üç oyuncusu oyun dışı kalan takım hücum hakkını kaybeder ve savunma konumuna geçer. İki takım da vuruş hakkını tamamlayınca devre tamamlanır.

Vurucu, topa isabetli bir vuruş yaptığında birinci kaleye koşar. Savunma konumundaki karşı takımın oyuncularının topu alıp kale bekçilerine ulaştırmasına kadar geçen sürede öbür kaleleri de dolaşarak sayı kalesine dönebilir. Vurucu bu durumda sayı turunu tamamlamış olur. İsabetli bir vuruştan sonra bir kaleye ulaşabilen vurucu o kalede durabilir ve bir sonraki vurucunun koşusu esnasında o da ilerideki kaleye koşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!