Dünyanın İlk 5bin Metrede Smaçı Türk Hava Yolları sponsorluğunda 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasında Türk Milli basketbol takımı için yerden beşbin (5000) metre yükseklikte, 250km/sa hızla smaç yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Bale Eteği

Dünyadaki İlk Bale Eteği

ilk bale eteği

ilk bale eteği

Dünyadaki ilk bale eteği 12 Mart 1832 tarihinde Paris operasında yapılacak bale gösterisi için A.E. Chalon tarafından çizilmiştir.

İlk bale eteği, 12 Mart 1832’de Paris Operası’nda galası yapılan Filippo Taglioni’nin “La Sylphide” adlı balesi için A.E. Chalon çizdi. Bazı bale otoritelerine göre, bu eteği hazırlayan ressam, Eugene Lami’dir.

Bale, aynı yıl 26 Temmuz’da Covent Garden’da yinelendi. Her iki yapımda da başbalerin Marie Taglioni ve öteki balerinalar, beyaz muslinden yapılan bu özel etekleri giydiler. Bu giysilerin etek boyları, baldırın ortasına kadardı; kollar ise tamamen çıplaktı. Bu ilk bale eteği, ufak tefek birtakım değişiklikler geçirmesine rağmen günümüz romantik balesinin standart giysisi olma özelliğini kazandı.

James Laver adlı ale uzmanına göre, bu ilk bale giysisi, 1830’ların moda eteklerinin biraz “tiyatrosallaştırılmiş” haliydi. Çember etekli ilk bale giysisi ise, 1885 yılında St. Petersburg’da Kraliyet Tiyatrosu’nda “La Fille du Pharaon” adlı balede, İtalyan balerina Virginia Zucchi tarafından giyildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!