Dünyadaki ilk yolcu uçağı kazası 14 Aralık 1920 tarihinde Londra ‘nı kuzeyinde bulunan Golders Green civarında, öğle saatlerinde “Handley Pages Continental Services” isimli şirketin uçağı ile meydana gelmiştir.

Dünyadaki İlk AVM

Dünyadaki İlk AVM

ilk alışveriş merkezi

ilk alışveriş merkezi

Dünyadaki ilk alışveriş merkezi (avm) Türkiye’de İstanbul’da Kapalı Çarşı ismi ile 550 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir.

İstanbul’un 550 yıllık tarihe sahip en eski çarşısı Kapalıçarşı 64 cadde ve sokağı, iki bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı ve yaklaşık 3600 dükkanı ile dünyanın en eski ve büyük çarşısı olmanın yanı sıra, yılda 150 milyon ziyaretçisiyle en çok ziyaret edilen çarşı ve tarih içinde ilk alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Hatırlayacağınız üzere dünyadaki ilk kapalı çarşı da,  Batman şehrinin Hasankeyf ilçesinde bulunmaktadır.

Daha önce 1980 yılında küçük bir bakımdan geçen tarihi Kapalıçarşı, yenilenerek ilk günkü görüntüsüne kavuşacak. Toplam 14 milyon 833 bin TL proje bedeli ile restore ve renove edilecek Kapalı Çarşı ‘nın, 550 yıl öncesindeki orijinal görüntüsüne kavuşturulması planlanıyor.

Hafta içi ve cumartesi günü 08.30-19.00 arasında açık bulunan çarşı, pazar günleri ile Kurban ve Ramazan bayramlarında hizmete kapalı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!