Dünyadaki ilk jet savaş uçakları arasındaki çatışma, 8 Kasım 1950 tarihinde Kuzey Kore ‘de yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Atletizm Kulübü

Dünyadaki İlk Atletizm Kulübü

ilk atletizm kulübü

ilk atletizm kulübü

Dünyadaki ilk atletizm kulübü 1863 yılında İngiltere ‘nin Londra kentinde “Mincing Lane AC” ismi ile birkaç iş adamı tarafından kurulmuştur.

Dünyadaki ilk atletizm kulübü, spor faaliyetleri ve kulüp ile ilgili konuşmaların yer aldığı ilk toplantısını  9 Nisan 1864 günü, Brompton’da, Londra Kürek Kulübü Tesisleri’nde yapıldı. Aynı yıl, kulüp ilk yarışmaları düzenledi. Bu ilk yarışmaya katılan atletler, 220 yarda (yaklaşık 210 metre) koşma ve 10 mil yürüme dallarında dereceye girmek için çabaladı. Kulüp, 1866’da London AC (Londra Atletizm Kulübü) adını aldı.

Spor tarihindeki ilk atletizm kulübünün kuruluşu bu şekilde gerçekleşmiştir. Kısaca atletizm nedir sorusuna cevap verecek olursak;

Atletizm, bir pist ve alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür.

Dünyadaki ilk koşu yarışının M.Ö. 3800 yılında Mısır ‘da düzenlendiği bilinmektedir. Tarihteki düzenlenmiş olan en ünlü atletizm yarışmaları, ilk kez Eski Yunan ‘da düzenlenen Olimpiyat Oyunları ‘nda yapılmıştır.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Atletizm Kulübü

  1. kemal

    atletizm o kadar da eski bir spor değil o halde.
    150 yıl bile olmamış ilk atletizm kulübünün kurulmasından bu yana..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!