Dünyadaki yazılan ilk kitap Kuzeybatı Çin ‘de bulunmuş ve M.S. 868 yılında yazılmıştır. Adı “Diamond Sutra” olan bu kitap, Diamond ingilizcede elmas anlamına gelmektedir. Sutra anlamı ise dini bilgi ve vaaz anlamı taşımaktadır.

Dünyadaki İlk Asfalt

Dünyadaki İlk Asfalt

ilk asfalt

ilk asfalt

Dünyadaki ilk asfalt M.Ö. 2500 yıllarında Pakistan ‘da bulunan Mohenjo-Daro hamamlarının tuğlaları arasında yapıştırıcı olarak kullanılmıştır.

O dönemlerde Mezopotamya bölgesinde bulunan kaldırım taşlarının da birbirine asfalt ile yapıştırıldığı bilinmektedir. Katran ve taş karışımı olan ve “tarmakadam” ismi verilen asfalt ise ilk kez 1845 yılında Nottinghamshire ‘da kullanılmıştır.

Petrolden üretilen asfaltın, Trinidad Gölü ve benzeri yerlerde doğal olarak da bulunabilmektedir. Günümüzde asfalt daha çok yol yapımında kullanılmasına karşın, o dönemlerde tuğlalar arası yapıştırıcı olarak bir yapı malzemesi görevi görmekteydi. Kullanılan ilk asfalt, zamanla teknolojinin ilerlemesi ile ve özellikle 1920 yıllarından itibaren otomotiv sektörünün de gelişmesi ile dünya çapında önemli bir madde olarak yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!