Dünyadaki ilk baraj Hitit İmparatorluğu döneminde Kayseri, Pınarbaşı ilçesi Örenşehir beldesinin 6 km güneyinde bulunan bir kısma yapılmıştır ve barajın adı Karakuyu Barajı 'dır.

Dünyadaki İlk Araç Plakası

ilk araç plakası

Dünyadaki İlk Araç Plakası

Dünyadaki ilk araç plakası Paris Emniyet Müdürlüğü tarafından yayınlanan 14 Ağustos 1893 tarihli talimatname ile kullanılmaya başlandı.

Bu talimatname;  ”Her motorlu aracın üzerinde, görünebilir büyüklükte bir metal plaka olacaktır. Bu plaka üzerinde, araç sahibinin adı, adresi ve ruhsat numarası yazacaktır. Aracın sol tarafına takılacak olan bu plaka hiçbir biçimde gizlenmeyecektir.” şeklindeydi. 30 Eylül 1901 tarihi itibari ile de tüm Fransa ‘da geçerli olan bu yasa, saatte 30 km yol alabilen her araç tarafından kullanılması istenmiştir. Ayrıca günümüzde saatte 250 km hız yapabilen araçların bulunduğunu da göz önünde bulundurarak aradaki zamanda otomobillerde çok ileri seviyelere gelindiğini görebiliriz.

1901 senesinde Belçika ‘da bu bildiriyi yayınlamıştır. Ardından İngiltere ‘de ilk defa 1904 yılında araçlarda plaka ile ilgili düzenleme yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!