Dünyadaki ilk balon tarih öncesi devirlerde hayvan derilerinin hava ile şişirilmesi durumunda suya batmadığı fark edilerek yüzme amaçlı kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkmıştır.

Dünyadaki İlk Antibiyotik

Dünyadaki ilk antibiyotik

Dünyadaki ilk antibiyotik

İlk antibiyotik 1928 yılında St. Mary Hastanesi ‘nden Prof. Alexander Fleming tarafından “penisilin” adı ile bulunmuştur.

Dünyadaki İlk Antibiyotik

İlk antibiyotik olan penisilin, tıp tarihinde bir devrim niteliğindedir. Fleming, bulduğu antibiyotiğin uzun süre kalıcı olması için çalışmış ancak başarılı olamamıştır. Bir rastlantı sonucu bulmuş olduğu penisilin adı verilen antibiyotik, mikrop öldürücü özellikteydi, ancak birkaç gün içinde bu özellikleri kayboluyordu. 1940 yılında Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Howard Florey ve Ernst Chain, yapmış oldukları çalışmalar ile antibiyotiğin özelliklerinin uzun süre korunmasını sağlamışlardır. 1945 yılında Nobel ödülünü bu 3 isim paylaşmışlardır.

Dünyadaki İlk Antibiyotik ve Sonrasında Çıkan Çeşitleri

Günümüzde penisilinler tabii ve sentetik olarak 2 ayrı sınıfta gruplandırılmaktadır. Penisilinler, çeşitli mantarlardan elde edilen ve bakteri öldürücü özelliklere sahip antibiyotiklerdir. Tıp tarihinde bulunmuş olan ilk antibiyotik “penisilin” günümüze kadar oldukça yaygın kullanılmıştır.

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik, bitkisel ya da hayvansal organizmalarca çıkarılan, özellikle küf mantarlarında bol bulunan, yapay olarak da elde edilen, birçok mikrop türüne karşı kullanılan penisilin, streptomisin, teramisin gibi maddelerin ortak adı.

Antibiyotikler Ne İçin Kullanılır?

Antibiyotikler çeşitli enfeksiyon hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekir.

Antibiyotik Anlamı Nedir?

Antibiyotik anlamı hayata karşı demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!