Dünyadaki İlk Antibiyotik

17 Mart 2011

Dünyadaki İlk Antibiyotik

Dünyadaki ilk antibiyotik

Dünyadaki ilk antibiyotik

Dünyadaki ilk antibiyotik 1928 yılında St. Mary Hastanesi ‘nden Prof. Alexander Fleming tarafından “penisilin” adı ile bulunmuştur.

Dünyadaki ilk antibiyotik olan penisilin, tıp tarihinde bir devrim niteliğindedir. Fleming, bulduğu antibiyotiğin uzun süre kalıcı olması için çalışmış ancak başarılı olamamıştır. Bir rastlantı sonucu bulmuş olduğu penisilin adı verilen antibiyotik, mikrop öldürücü özellikteydi, ancak birkaç gün içinde bu özellikleri kayboluyordu. 1940 yılında Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Howard Florey ve Ernst Chain, yapmış oldukları çalışmalar ile antibiyotiğin özelliklerinin uzun süre korunmasını sağlamışlardır. 1945 yılında Nobel ödülünü bu 3 isim paylaşmışlardır.

Günümüzde penisilinler tabii ve sentetik olarak 2 ayrı sınıfta gruplandırılmaktadır. Penisilinler, çeşitli mantarlardan elde edilen ve bakteri öldürücü özelliklere sahip antibiyotiklerdir. Tıp tarihinde bulunmuş olan ilk antibiyotik “penisilin” günümüze kadar oldukça yaygın kullanılmıştır.Yorum Yazınız