Dünyadaki ilk mancınık M.Ö. 500 yıllarında Yunanlılar ve Kartacalılar tarafından kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk Ambulans

Dünyadaki İlk Ambulans

ilk ambulans

ilk ambulans

Dünyadaki ilk ambulans 1792 yılında savaşta yaralananları daha az kayıpla kurtarmayı amaçlayarak, Napolyon ‘un özel cerrahı Baron Dominique Jean Larrey tarafından yapılmıştır.

Tarihte bilinen ilk cankurtaran (ambulans), 1792 yılında Napolyon ‘un özel cerrahı Baron Dominique Jean Larrey tarafından yapıldı, Larrey’in ambulansı, savaş alanında yaralanan kişileri, daha fazla kayba yol açmadan bölgeden uzaklaştırmayı amaçlıyordu. Sıradan arabalarla taşınan yaralıların, kan kaybının daha fazla olduğu, yaralarının daha da derinleştiği görülmüştü. Bunun üzerine Larrey, Fransız Ordusu’nun başcerrahı Pierre François Percy ile birlikte, özel bir “cankurtaran birliği” oluşturdu.

Birlikteki her takımda, 12 ambulans vardı. Bunlar, ilk kez Napolyon’un İtalya’ya karşı açtığı 1796-1797 savaşında görev aldılar.

ilk kez 1790 yılında Dominique Larey tarafından hafif bir araba olarak tasarlandı. 1792 yılında hem Avusturya hem de Prusya ile savaşan Fransa’da, cephede yaralanan askerlerin hastaneye yetiştirilemeden ölmeleri üzerine Larey’in bu tasarımı kullanılmaya başlandı. İçersinde ilk yardım için her türlü donanımı bulunan bu araçların trafikte geçiş üstünlükleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!