Dünyadaki ilk nükleer enerji ile çalışan uçak gemisi “USS Enterprise” isimli gemidir.

Dünyadaki İlk Akıllı Cep Telefonu

ilk akıllı cep telefonu

Dünyadaki İlk Akıllı Cep Telefonu

Dünyadaki ilk akıllı cep telefonu 1994  yılı Ağustos ayında IBM firması tarafından icat edilmiştir. Bu üretilen ilk akıllı cep telefonu “Simon” ismi ile tarihte yerini alır.

 

Aslında bakıldığında 2000 yılından sonra hızla gelişen teknoloji, daha öncesinde altyapısını oluşturuyordu diyebiliriz. IBM firması 1994 yılında ilk akıllı cep telefonunu icat etmiştir. Bu telefon dokunmatik bir telefondu ve e-posta gönderebilme özelliğine sahipti.

İlk akıllı telefon ABD’nin 15 eyalet ve 190 şehrinde, 899 USD fiyat ilesatışa sunulmuştur.

Dünyadaki İlk Akıllı Cep Telefonu

Simon adlı ilk akıllı cep telefonu 1992 yılında tasarlanmıştır. Aslında ilk ismi olan “Angler” şeklinde belirlenmiştir. Daha sonra ismi “Simon” olarak adlandırılmıştır. Las Vegas’ta gerçekleşen COMDEX etkinliği ile Simon’un kökleri atıldı. Simon’un ilk adı “Angler”dı. Maalesef telefonun ömrü fazla uzun sürmedi.

IBM Simon, ilk PDA/Telefon bileşimi olarak piyasaya sürülmüş elektronik cihazdır. Bu bağlamda ilk akıllı cep telefonu da denebilir. IBM ve BellSouth şirketlerinin ortak girişimleri ile üretilmiştir. İlk kez konsept ürün olarak, Nevada’da düzenlenen COMDEX’92 (Computer Dealers’ Exhibition) fuarında görücüye çıkmıştır. 1993 yılında piyasaya sürülen ürün bir cep telefonu olmasının yanında, cağrı cihazı, faks cihazı ve cep bilgisayarı olarak da lanse edilmiştir. 1994 yılında bazı gecikmeler sonunda satışa çıkarılmıştır.

Cep telefonu olması özelliğinin yanı sıra, takvim, elektronik posta, ajanda, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları da bünyesinde barındırmakta idi. Fiziksel bir tuş takımı bulunmayan ürün, tam dokunmatik ekranına parmak ya da özel kalemi ile dokunarak işlem yapmanıza olanak tanıyordu. T9 benzeri, “tahminsel” metin girişine olanak veren, benzersiz bir yazılıma sahipti. İsteğe bağlı olarak, PCMCIA hafıza kartı takılabiliyordu.

Kaynak : wikipedia. org

Günümüzde Cep Telefonları

Günümüz teknolojisinde üretilen cep telefonları büyük çoğunlukla dokunmatik özellikte, yüksek işlemci ve ram hızlarına sahiptir. Mini bir bilgisayar olarak kullanılabilen cep telefonlarına adapte edilen internet ile etkileşimli aplikasyonlar sayesinde, insanlar günlük birçok işlem yapabiliyor. Fotoğraf, video çekme yanı sıra, müzik dinleme gibi multimedya cihazı olarak kullanılabiliyor.

4 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Akıllı Cep Telefonu

  1. KaZaNLı MuRo

    Vay be bizde ilk akıllı dokunmatik telefonu nokia üretti sanıyorduk. Neredeyse 9 10 sene türkiyeden ve çoğu ülkeden gizlenmiş bir olay. Gerçeği gizlemek ne kadar iğrenç bir şey…Tabi anlatılanlar doğru ise

  2. KaZaNLı MuRo

    Hem bir kere 94 te internet yoktu ki nasıl oluyor da e mail gönderiyormuş??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!