Dünyanın ilk kilisesi Türkiye ‘de Antakya ile Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde bulunan St. Pierre Kilisesi 'dir ve ne zaman yapıldığına dair net bilgi bulunmamaktadır.

Dünyadaki İlk Açlık Grevi

Dünyadaki İlk Açlık Grevi

ilk açlık grevi

ilk açlık grevi

Dünyadaki ilk açlık grevi Çar 3. Alexander döneminde 1889 yılında Rusya ‘daki cezaevlerinde bulunan mahkumlar tarafından yapılmıştır. Bu greve daha sonradan kadın mahkumlar da katılmıştır. Bu grevde kendilerine zorla yemek yedirildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

İngiltere ‘de ilk açlık grevi 1909 yılı Temmuz aylarında Marion Wallace Dunlop isimli bir genç kız tarafından yapılmıştır.

Türkiye ‘de ilk açlık grevi ise;  Nazım Hikmet 29 Mart 1938 15 yıl ceza ile mahkûm edildi, aynı yılın ağustos ayında 20 yıl daha mahkûm edilerek toplamda 35 yıl ağır hapis cezası almış ve daha sonra cezası 28 yıl 4 aya indirilmiştir. 1946 yılında tahliyesini talep etti, reddedildi. Bu arada Birleşmiş Milletler Örgütü’ne bağlı Uluslararası Hukukçular Derneği 9 Şubat 1950 ‘de Nazım Hikmet’in serbest bırakılması dileğiyle TBMM başkanına, milli savunma ve adalet bakanlarına birer mektup yolladı fakat sonuç alınamadı. Nazım Hikmet, Bursa Cezaevi’nde 8 Nisan 1950 ‘de açlık grevine başladı. Avukatı iki gün sonra gelişmeler olduğu nedeniyle ara vermesini istedi. Ancak gelişme olmayınca 2 Mayıs 1950 ‘de tekrar açlık grevine başladı.

27 Mayıs darbesi ‘nde tutuklanan Celal Bayar 22 Mart 1963 ‘de 3 günlük açlık grevi yapmıştır.

ilk açlık grevi – dünyadaki ilk açlık grevi – açlık grevi – türkiyede ilk açlık grevi – rus mahkumların açlık grevi – ingilterede ilk açlık grevi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!