ilk 3D film

Dünyadaki İlk 3D Film

Çekilen İlk 3D Film

ilk 3D film

ilk 3D film

Dünyadaki ilk 3d film 10 Haziran 1915 tarihinde  Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından yapılan 3 adet çalışmanın sunumu ile tarihe geçti.

Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından yapılan ilk 3D film çalışmaları ile ilgili olarak film konuları birinde kırsal yaşam, birinde Niagara çağlayanları ve diğerinde ise “Jim, The Penman” isimli oyundan bölümler yer almaktaydı.

İlerleyen tarihlerde hazırlanan ilk konulu 3D film 27 Eylül 1922 ‘de Perfect Pictures şirketi tarafından “Aşkın Gücü” isminde bir film olarak hazırlandı. Amerika’da Ambassador Otelinde gösterimi yapılmıştır. Toplam 5 makaradan oluşan bir filmdir. Fakat filmde ses yoktur.

Bu 3D çalışmaları ardından sesli ilk 3D film ise 1936 yılında İtalyan Stereosinematografi Derneği tarafından Cines-Caesar stüdyolarında çekilmiştir. “Nozze Vagabonde” isimli film Avustralyalı bir yönetmenin yaptığı araştırma sonucu farkedilmiştir. İlk renkli ve üç boyutlu film ise Rus yapımı olan ‘Robinson Crusoe’dur. A.N. Andreyevski yönetiminde, 1945-1946 yılları arasında, Karadeniz kıyılarında çekilmiş ve gösterimi 1947 yılında Moskova’da yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.