Dünyadaki ilk pusula mıknatıs taşı kullanarak 12. yüzyılda Çinli ve Avrupalı denizciler tarafından ayrı ayrı icat edilmiştir.

Dünyada İlk Defa Bir Gemiye Yapılan Hava Saldırısı

Dünyada İlk Defa Bir Gemiye Yapılan Hava Saldırısı

Dünyanın İlk Bir Gemiye Yapılan Hava Saldırısı

Dünyanın İlk Bir Gemiye Yapılan Hava Saldırısı

Dünyada ilk defa bir gemi üzerine yapılan hava saldırısı, 1913 yılında gerçekleşti. Ancak bu yıl içerisinde yapılan 2 adet saldırıdan hangisinin ilk önce yapıldığı hakkında net bilgi bulunmamaktadır.

Yapılan bu saldırılar, 1. Balkan Savaşı ‘nın sonlarında, Yunan donanmasına ait bir uçak, Çanakkale ‘de Türk gemisinin üzerine 4 adet bomba bırakmıştır. Diğer bir bombalama olayı da Meksika ‘da General Carranza ‘nın, General Huerta ‘ya karşı Lidier Masson adlı bir pilot ile, “Curtiss” tipi bir uçakla Guyamas Körfezi ‘nde, Huerta ‘ya bağlı bir savaş gemisini bombalamıştır. Bu saldırı ile oldukça zarar vermiştir.

Gerçekleşen bu 2 bombalama olayından hangisinin ilk önce yapıldığı bilinmiyor. İkinci Balkan Savaşı ‘nın bir özelliği de savaşan tarafların hepsinin uçak kullanmış olmasıdır. Uçak ile bir gemiye yapılan bombalama olayı da, savaşlarda uçakların yaygınlaşması ile söz konusu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!