Dünyada ilk kağıt para Çin’ de 910 yılında bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır.

İlklerin Otomobili R8 ve İlk Tüm Aydınlatma Sistemi

İlklerin Otomobili R8 ve İlk Tüm Aydınlatma Sistemi

ilklerin otomobili audi-r8

ilklerin otomobili audi-r8

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün, son teknolojilerle donatılmış arabalar üretiliyor. İşte onlara bir yenisi daha eklendi. Audi firması r8 modeli ile sizlere teknolojinin yeniliklerini sunuyor ve bu ilk deneyimlere sizleri davet etmekte.

Audi ‘nin R8 modeli sadece akıl almaz hızıyla değil, getirdiği teknolojik yenilikle de şaşırtacak.

Audi ‘nin yeni spor modeli R8 saatte 320 kilometre hız yapabilmesinin yanı sıra çok önemli bir teknolojik yeniliği de beraberinde getiriyor. R8 dünyanın ilk tüm aydınlatması (iç, dış ve farlar dahil) LED ile yapılmış spor arabası.

Hem farları hem sinyalleri hem de iç – dış aydınlatması LED teknolojisi ile gerçekleştirilen Audi R8, hem enerji tasarrufu hem de aydınlata oranı açısından çok başarı bir grafik çiziyor. LED teknolojisinin getirdiği en büyük avantajlardan biri de teoride hiçbir zaman aracın lambalarının değiştirilmesinin gerekmemesi. Yani, araç kullanım ömrü boyunca en azından far tamiri için servise gitmiyor.

Yapılan araştırmalar LED teknolojisinin araçlarda yeni neslin tercihi olacağı yönünde. Buna ek olarak LED teknolojisi bilgisayarla kontrol edilebildiğinden hava koşulları ve gece-gündüz konumuna göre parlaklık da değiştirebiliyor; böylece karşıdan gelen sürücünün gözlerini almıyor.

Audi LED aydınlatma girişimini ilk defa 2003 yılında Kuzey Amerika’nın ünlü araç fuarı Auto Show Detroit’te sergilemişti. Şu anda bu teknolojinin seri üretime geçmek üzere olduğu biliniyor.

Kaynak: Hürriyet

2003 yılında fuarlarda sergilenen bu aracın şimdi seri üretime geçmesi ile fiyatı da biraz daha düştü. Bu araçta yeni teknolojileri ilk defa siz deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!