Dünyadaki ilk bulaşık makinesi 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan Indiana eyaletinde Bayan W. A. Cochran tarafından icat edildi.

Dünyadaki İlk Görüntülü Mayın Arama Dedektörü

Dünyadaki İlk Görüntülü Mayın Arama Dedektörü

ilk görüntülü mayın arama dedektörü

ilk görüntülü mayın arama dedektörü

Mayınlar savaşlarda etkili bir silah ve birçok ülke mayınlara ağır kayıplar veriyor. Mayın, üzerine basıldığında patlıyor ve görünmez bir silah olarak kullanılıyor. Mayın olup olmadığını ancak mayın dedektörleri sayesinde anlaşılıyor. Türkler mayın arama dedektörünün görüntülü olanını icat etti. İlk görüntülü mayın arama dedektörü Tübitak tarafından geliştirildi.

Test süreçleri bitti; seri üretime geçilerek yaklaşık 100 tane üretilecek.

TÜBİTAK son yıllarda mayınlı ölümlerin artması üzerine dünyada ilk ve tek olan görüntülü mayın arama dedektörünü yaptı. Bu sayede askerler yola döşenmiş mayının cinsini, ne kadar derinlikte olduğunu ve boyutunu çok çabuk tespit edebilecek.

TÜBİTAK’ın Kocaeli Gebze tesislerinde uzun süren çalışmalar sonucu üretilen dedektörle ilgili Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Müdür(BİTEM) Yardımcısı Vekili Mehmet Sezgin, tanıtım amaçlı basın toplantısı yaptı. Cihazın özelliklerini anlatan Sezgin, dedektörün tamamen yerli üretim olmasına ve Ar-Ge çalışmaları sonucunda yaptıklarına değindi. Yapılan mayın arama dedektörünün sadece metal mayınlarda değil aynı zamanda plastik mayınlarda da etkili olduğunu söyledi. Aynı zamanda yer altında bulunan tarihi eser, boru, kablo vs. gibi maddelerin de tespitinde kullanılabileceğine değinen Sezgin, test süreçlerinin bittiğini, üretime hazır olduğunu kaydetti. Bataryası 3,5 saat giden dedektörün yedek bataryalarının da olduğunu söyleyen Sezgin, bataryaların araçlarda şarj edilebildiğini bildirdi.

2012 ‘de Teslim Edilecek

Test çalışmaları biten dedektörün seri üretime geçilerek yaklaşık 100 tane üretilmesi bekleniyor. Dedektörlerin seri üretimin ardından önümüzdeki sene içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!