Dünyadaki ilk sepet antik çağlarda kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk Döner Robotu Türklerden

Dünyada İlk Defa ‘Döner Robotu’ Yapıldı
Dünyadaki ilk döner robotu

Dünyadaki ilk döner robotu

Robot ‘larla ilgili son yıllarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak üretilen yeni fonksiyon ve özelliklere bir yenisi daha eklendi. Bu sefer Japonların yaptığını Türk usülü yaptık. Dünyadaki ilk döner robotu karşımızda!

İzmir’de Bulunan Güçtek Aş’nin Mühendisleri, Döner Kesimini Sağlıklı ve Hijyenik Hale Getirebilmek İçin “Döner Robotu” tasarladı. Güçtek Yönetim Kurulu Üyesi Yüceer, “Döner Bir Türk Yemeği, Robotunu Yapmak da Bize Düşerdi.” dedi.

İzmir ‘de bulunan Güçtek AŞ ‘nin mühendisleri, döner kesimini sağlıklı ve hijyenik hale getirebilmek için “döner robotu” tasarladı. Güçtek Yönetim Kurulu Üyesi Yüceer, “Döner bir Türk yemeği, robotunu yapmak da bize düşerdi.” dedi.

Döner kesiminde Avrupa ve Türkiye’deki lokanta ve fabrikalardan gelen hijyen ve usta bulamama şikayetlerinden yola çıktıklarını anlatan Yüceer,

Proje 2005 yılında ortaya çıktı. İki sene çalışıldıktan sonra 2007’de patent alındı. Avrupa’da dönerle daha çok uğraşılması sebebiyle ürünü ilk olarak orada piyasaya sürdük. Avrupa’da çok talep ve ilgi görmemiz, bizi Türkiye’de daha da cesaretlendirdi. Bu sene yurt içinde de satışa sunduğumuz ürüne çok fazla talep aldık.” şeklinde konuştu. Döner robotunun çok ilgi görmesinin en önemli sebebinin, işçi maliyetlerini düşürmesi olduğunu belirten Yüceer, “Avrupa veya Türkiye’de çoğu kişi dönercilikle uğraşmak istiyor ancak usta bulamadığı için vazgeçiyor. İşçi maliyetinin fazla olması sebebiyle birçok restoran da bu ürünü tercih ediyor. Ustaları için de büyük rahatlık. Dönerin pişirmesini, sıcaklık alarını ve kesmesini kendi yapıyor, hem de uzaktan kumandayla. Birçok ustadan olumlu tepkiler aldık. Örneğin, yazın sıcağında bir usta 24 saat kesim yapamaz ama bu robot yapabiliyor.” dedi.

Döner Robotunun Bazı Özellikleri

– Hijyenik ve el değmeden kesim yapabilmesi.

– Kullanımının çok basit olması.

– Parçalarının çıkarılıp temizlenebilmesi,

– Etin pişme sıcaklığını otomatik ayarlayabilmesi.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

Bu robot ‘u artık büfelerde görürsek şaşırmayalım. Döner kesmek marifet ister. Bu marifetleri de bu robot ‘a yüklemişler ve böyle bir sonuç çıkmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!