Dünyadaki ilk çikolata ile çalışan yarış arabası Warwick Üniversitesi ekibi tarafından 2009 yılında tamamlanmış olup, İngilterede icat edilmiştir.

Kırılmayan Ampulün İcadı

Kırılmayan Ampulün İcadı

kırılmayan ampul

kırılmayan ampul

Ampulün mucidi Sir Humphry Davy olmasına rağmen, dayanıklı ampul icat eden Edison ‘u ampulün mucidi olarak bilinir. Edison ‘un bulmuş olduğu, daha doğrusu icat ettiği ampul ne kadar dayanıklı siz karar verin. Günümüzde de kullandığımız bu ampuller zamanla patlıyor ve çöp haline geliyor. Bilim adamları ise buna bir çare bulmuşlar.

Edison, ampulün icadı ile bilinir. Aslında Edison dayanıklı ampulü icat etmeye çalışmıştı. Fakat bir ampul yere düştüğünde kolayca kırılabiliyor. Hatta asılı iken sert bir darbede bizi karanlık bir ortama maruz bırakabiliyor. Bilim adamları bunları düşünerek cam kullanılan ampul yapımında, elastik bir malzeme kullanmayı denemişler. Bu sayede ampulü daha dayanıklı hale getirmeyi başarmışlar.

Kırılmayan ampulün icadı ile artık evlerimizde ampullerin patlaması kırılması gibi bir derdimiz olmayacak. Çeşitli renklerde üretilmiş olan kırılmayan ampuller, henüz piyasada yaygın olmasa da, ilerleyen zamanlarda her evde görebileceğiz.

Bir düşünce üzerine “Kırılmayan Ampulün İcadı

  1. esat

    bu ampuller ne kadar iyi bunları hemen dağıtsınlar………………………..çünkü bu ampuller fakir insanların ve benim işime yarayacak hemde çocukların ampul düştüğünde o cam bir yerlerini yaralamaz hemde ampul patlamaz. ben bu ampulü dağıtana 100000000000 puan veriyorum…………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!